Aréna přivítá diváky v divadle i pod širým nebem

17. 05. 2021

Více jak půlroční divácký půst se konečně chýlí ke konci a ostravská Komorní scéna Aréna s ním skoncuje už v květnu a pro jistotu rovnou na několika frontách. Samozřejmostí je otevření divadla pro diváky, ke kterému dojde premiérou Shakespearova Macbetha.

Mimo představení uváděná v divadla se však soubor Arény vydá i na čerstvý vzduch, aby na Kuřím rynku odehrál komedii o mužském přátelství Obraz, a v druhé polovině června se vypraví na třídenní pouť do Poruby, kde v Letním kině AMFI nabídne divákům Mandragoru a speciální živé uvedení Cholinových choven.

 

Ještě než se Aréna po dlouhém odloučení setká se svými ostravskými diváky, vyrazí hned v pondělí 24. května do Brna, kde v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno odehraje britskou tragikomedii Kočka v oreganu. Přestože inscenace měla premiéru v lednu 2020 a její reprízování bylo výrazně poznamenáno pandemií, stihla zaujmout nejen diváky, ale i odbornou porotu Cen Thálie, a Petra Kocmanová tak obdržela nominaci za svůj výkon v roli Emily v kategorii činohra – ženy. Na tragikomedii o střetu dvou manželských párů si budou moci v červnu zajít i diváci doma v Ostravě.

 

První příležitost zajít si na Arénu dostanou Ostravané již ve čtvrtek 27. května, kdy se Kuří rynek od 20 hodin promění v obývací pokoj, ve kterém dojde k závažným uměleckým disputacím. Ale zas tak závažné to samozřejmě nebude, protože půjde o komedii oblíbené francouzské dramatičky Yasminy Rezy Obraz. Na toto představení se vstupenky prodávat nebudou, divácká účast však bude podléhat aktuálním epidemiologickým opatřením, proto doporučujeme všem zájemcům na místo dorazit s dostatečným předstihem.

 

V červnu se budou moct diváci konečně vrátit do hlediště Arény, která bude pod vlivem hygienických opatření ještě komornější než kdy dosud. K vidění bude především nejdéle zkoušený titul v historii divadla, kterým se stala Shakespearova nejkratší tragédie Macbeth. V režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího se v titulní roli představí Michal Čapka a dle slov dramaturga Arény Tomáše Vůjtka se lze těšit na „alžbětinské drama, v němž není nouze o vraždy ani o duchaplné promluvy, a v němž se místy objeví i humor – byť poněkud černý“. Prokletou skotskou hru bude možno v červnu navštívit celkem třikrát, a to 2., 7. a 9. června od 18.30 hodin.

 

Krom nejnovější shakespearovské inscenace se v červnu na jeviště Arény vrátí již zmíněná Kočka v oreganu, černá komedie Zabiják Joe, šestice vyšinutých mikrokomedií Komiks a erotikou protknutý Zlatý osel, kterého čeká 21. června poslední repríza a 22. června derniéra. Proto by ti, kdo tuto osobitou divadelní adaptaci „antického dekameronu“ doposud neviděli, rozhodně neměli promarnit svou poslední příležitost.

 

Jelikož ve svém divadelním sále může Komorní scéna Aréna za stávajících podmínek nabídnout divadelní zážitky jen vskutku omezenému počtu diváků, rozhodla se s nepřízní osudu bojovat „výletem do přírody“. Aréna tak na tři dny opustí svůj útulný domov v centru Ostravy a vydá se na dalekou pouť až do míst, kde bývaly hluboké lesy… a kde dnes stojí Letní kino AMFI, které se od 17. do 19. června stane pro Arénu přechodným divadelním útočištěm. Ve čtvrtek 17. a v pátek 18. června se pod širým porubským nebem odehrají dvě představení italské renesanční komedie Mandragora, ovšem tak, jak ji dosud nikdo neviděl. Krom venkovní scenérie a čerstvého vzduchu inscenaci ozvláštní i nové obsazení – v roli roztouženého Kallimacha se poprvé představí Milan Cimerák a v roli Sostraty Tereza Cisovská. Sobotní večer 19. června bude věnován undergroundové poezii ruského básníka Igora Cholina. U nás nepříliš známý básník se na svět, ve kterém žil, díval velmi kriticky a do svých veršů vkládal sarkasmus a ironický humor. V kombinaci s živým hudebním doprovodem kapely Lefineser lze očekávat silný undergroundový hudebně-divadelní zážitek. Mimořádným živým uvedením Cholinových choven, které vznikly jakožto jednorázový projekt pro živý stream v době uzavření divadel, se Aréna s porubským amfiteátrem pořádně nahlas rozloučí.

 

Předprodej vstupenek na Arénu pod širákem, tedy červnová představení v Letním kině AMFI v Porubě, začíná v pondělí 17. května online. Vstupenky na červnová představení v divadle bude možno zakoupit od středy 19. května. Pokladna divadla se otevře v následujícím týdnu, otevřena bude vždy v úterý dopoledne a ve čtvrtek odpoledne, od června pak i hodinu před začátkem představení. Veškeré další informace ohledně cen vstupenek na jednotlivá představení, aktuálně platných opatření i obchodních podmínek v souvislosti s počasím jsou dostupné na webových stránkách divadla.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Sérii letošních premiér Komorní scény Aréna uzavře komedie Gagarinova ulice

12. 6. 2024

Hrou Gagarinova ulice, kterou napsal skotský dramatik Gregory Burke, se letos uzavře sezóna ostravské Komorní scény Aréna. Titul inscenace, která má premiéru 15. června v 18.30 hod., je inspirován názvem skutečně existující ulice ve skotském Lumphinnansu (vesnice v hrabství Fife, známá jako ostrůvek radikálně levicových názorů). Autor čerpal ze svých vlastních zážitků, když po odchodu z univerzity, kde studoval ekonomii, střídal jedno zaměstnání za druhým. Tím nejhorším byla práce v továrně na výrobu počítač...

Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

14. 3. 2024

OSTRAVA, 13. 3. 2024 – Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein. Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním ...