Ostravská Komorní scéna Aréna uvede premiéru dramatu Yerma, excelentního díla Simona Stonea podle Federica Garcíi Lorcy

12. 10. 2023

OSTRAVA, 12. 10. 2023 Už tuto sobotu budou mít diváci v Ostravě výjimečnou příležitost vidět v premiéře drama Yerma, pod nímž jsou autorsky podepsána hned dvě velká světová jména – uznávaný kosmopolitní činoherní, operní a filmový režisér Simon Stone a fenomén španělské literární a dramatické tvorby 19. a 20. století Federico García Lorca. Stoneovu hru na motivy Lorcova díla uvede Komorní scéna Aréna v sobotu od 18:30 hodin.

 Španělské adjektivum „yerma“ v překladu znamená pustá, ale také neúrodná či neplodná. A právě tento význam měl Lorca na mysli, když hledal titul pro jednu ze svých nejslavnějších her – tragédii o třech jednáních a šesti obrazech, kterou napsal v roce 1934. Původní dílo popisuje drama mladé ženy, která navzdory všemu vášnivě touží po dítěti. Tak moc, až příběh získává rozměr antické tragédie. Hlavní hrdinka v Lorcově hry nakonec uškrtí svého manžela, který s ní nechce zplodit dítě.

Stoneovo pojetí Yermy sice vraždu manžela neobsahuje, ale tragédie hlavní hrdinky není o nic menší. Ambiciózní lifestylová novinářka, která je hrdá na svůj hojně navštěvovaný blog, je podle Stonea ztělesněním profesionálního úspěchu. Sebevědomá žena píšící o tom, jak se žije, jak by se mělo žít, případně o tom, jak žije ona sama, podlehne volání pudu. Náhle cítí, že vesmír, který tak úspěšně dobyla, je bez dítěte mrazivě prázdný. Snaze otěhotnět podřídí celý svůj život, aniž by si uvědomovala, že tím zároveň ničí své nejbližší okolí. V této jízdě do pekel není čas na lyrické vsuvky; prvotní posedlost dítětem se stupňuje až k psychedelickému šílenství, které po sobě zanechá jen apokalyptické trosky dřívějšího vztahu. Stone ve své hře ukázal, jak moc je toto téma aktuální v době, kdy se snažíme suverénně ovládat své životy, a odmítáme si připustit, že život se až tak úplně ovládnout nedá.

Adaptace Lorcovy Yermy je jednou z nejúspěšnějších divadelních her Simona Stonea. Aktualizace silných ženských témat je pro něj navíc charakteristická. Mimo jiné představil v roce 2014 v Amsterodamu vlastní úpravu Eurípidovy Médeiy. (Stala se z ní vědkyně v oboru biochemie, která má dvě děti s nevěrným manželem. Ten ji nakonec opustí kvůli mladší ženě, ale zároveň si připíše všechny zásluhy na jejím výzkumu.)

Nenaplněné mateřské touhy zobrazuje Stone v dramatu Yerma s citlivostí, kterou sám popsal: „Myslím, že kdybych měl analyzovat sám sebe, došel bych k závěru, že se dokážu emocionálně i racionálně spojit s ženskou stránkou své představivosti mnohem více než s mužskou stránkou své osobnosti.“ Zároveň si je vědom toho, že v současných kulturních bojích kolem genderové vyváženosti je vstup do podobné problematiky vždy velmi nebezpečný. A právě díky vědomí souvislostí je Stoneova Yerma výjimečným počinem.

Stone jako režisér počítá s aktivní účastí herce. V Ostravě se režie ujala Kateřina Dušková, která v současné době spolupracuje s řadou českých scén, ale především je šéfkou činohry v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

V hlavních rolích se představí hostující Kamila Janovičová  (domovskou scénou je pro ni Národní divadlo moravskoslezské, velmi známá je i díky filmům  – mj. pohádka Tajemství staré bambitky a televizi – mj. velmi úspěšný seriál Vyprávěj) a Michal Čapka, dále Tereza Cisovská, Jan Lefner, Renáta Klemensová a Michaela Bajgarová.

 

Doplňující informace:

Simon Stone (*19. srpna 1984) je uznávaný činoherní, operní a filmový režisér, který svou kariéru začínal jako herec (a hraje dodnes). Narodil se v Basileji, kde strávil dětství, vyrůstal v Cambridgi, kde studoval filozofii a humanitní vědy, a dospěl v Melbourne, kde studoval dramatická umění. V roce 2007 založil divadelní soubor The Hayloft Project, pro který vytvořil řadu adaptací klasických dramat (např. šlo o Wedekindovo Procitnutí jara, Ibsenův Eyolfek nebo Čechovův Platonov). V roce 2011 nastoupil jako režisér v Belvoir St. Theatre a brzy začal být vnímán jako enfant terrible australského divadla. Jeho adaptace Ibsenovy Divoké kachny byla k vidění i na významných divadelních přehlídkách v Oslu (Ibsen Festival), ve Vídni (Vienna Festival) a v Amsterdamu (Holland Festival). Tento úspěch mu umožnil, aby se vrátil do rodné Basileje, kde v roce 2015 získal místo kmenového režiséra v Theater Basel a kde režíroval Ibsenova Johna Gabriela Borkmana. Za tuto inscenaci obdržel prestižní Nestroyovu divadelní cenu (za nejlepší režii) a z australského „nezbedného dítěte“ se tak pozvolna stával významný světový divadelní tvůrce.

V roce 2015 natočil film Dcera (The Daughter – další adaptaci Divoké kachny), který si získal příznivé kritiky na festivalech v Benátkách, Torontu, Londýně a Stockholmu. Tento Stoneův filmový režijní debut získal v roce 2016 Cenu za nejlepší scénář (AACTA Award) a otevřel tak dveře jeho filmařské kariéře. V té úspěšně pokračoval filmem Vykopávky (The Dig) o objevu pohřební lodi v Suffolku v roce 1939, který natočil v roce 2021 s Ralphem Fiennesem a Carey Mulliganovou v hlavních rolích. Filmu se ale věnuje také jako herec, a to nejen v seriálech, ale i v úspěšných celovečerních filmech (Kokoda, The Eye of the Storm).

Federico García Lorca (1898 – 1936) měl k divadlu blízko už od svých dětských let, kdy v andaluských vesnicích sledoval produkce místních loutkářů a potulných komediantů. Lidové umění se tak pro něj stalo jedním z hlavních inspiračních zdrojů. První hru Uhranutý motýl napsal v roce 1919 ve svých jednadvaceti. Zájem o divadlo jej dovedl až k založení studentského divadelního souboru La Barraca (barák, vesnický dům), s nímž po španělském venkově hrál aktuální úpravy starých španělských dramat. Lorca byl svými diváky vnímán jako dramatik, jehož hry v sobě skrývají až antickou osudovost. Yerma je toho skvělým příkladem.

 K provedení hry Komorní scénou Aréna:

Autor Simon Stone podle Federica Garcíi Lorcy

Překlad Viktor Janiš

Režie Kateřina Dušková

Dramaturgie Tomáš Vůjtek

Scéna Pavel Kodeda

Kostýmy Kateřina Dušková, Anna Marie Kocychová

Hudba Darek Král

Pohybová spolupráce Denisa Musilová

Inspice Martin Kopecký

Text sleduje Kamila Holaňová

 

Osoby a obsazení:

Ona Kamila Janovičová j. h.

John Michal Čapka

Mary Tereza Cisovská

Viktor Jan Lefner

Helena Renáta Klemensová

Des Michaela Bajgarová

Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

14. 3. 2024

OSTRAVA, 13. 3. 2024 – Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein. Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním ...

Láska, tvorba a smrt v Komorní scéně Aréna

17. 5. 2023

Už tuto sobotu odpremiéruje Aréna poslední titul stávající sezóny, kterým bude původní hra kmenového dramaturga a dramatika Tomáše Vůjtka Režisér. Společně s uměleckým šéfem Ivanem Krejčím a výtvarnicí Martou Roszkopfovou připravili bilanční inscenaci inspirovanou zásadní osobností ostravského divadla, režisérem Josefem Janíkem. V titulní roli se představí Marek Cisovský.