Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

14. 03. 2024

OSTRAVA, 13. 3. 2024 – Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein. Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním divadle v Karlsruhe (Badisches Staatstheater Karlsruhe). Druhého uvedení se hra dočkala v březnu 2012 v Městském divadle Chemnitz (Städtisches Theater Chemnitz).

 

Historka o sv. Magdě postupně odkrývá příběh ženy, která se stala vražedkyní. Hra je sice rozepsána do replik, ty ale nejsou přiřazeny ke konkrétním mluvícím postavám. Je tedy jen na interpretaci toho kterého uvedení, čili na inscenátorech, mezi kolik herců dané repliky rozdělí. Tato odvážná kompozice mimo jiné zdůrazňuje, že na jevišti se „pouze vypráví příběh“ o Magdě, v žádném případě nejde o záznam objektivní historie. Herecké dialogy mají ráz maloměstského tlachání a pomlouvání, ožívají v nich různé hodnotové stereotypy, které jsou běžné i v našem sociálním prostředí. Například staré známé fráze a klišé: „Pokud má holka krátkou sukni, tak si o znásilnění říká, nebo ne? Anebo, co znamená ne? Opravdu ne? Ta krátká sukně říká víc, ne?“

 

V pojetí Komorní scény Aréna má hra pět účinkujících. Režie se ujal talentovaný mladý režisér Tomáš Loužný.  Příběh dává prostor skvělým herečkách, které jsou výraznými osobnostmi divadla – Renátě Klemensové, Tereze Cisovské a Anně Čonkové. Dále také nadějné mladé Michaele Bajgarové a hostující Julii Svitičové, která baletním projevem imaginárně ztvárňuje Magdu.

Strhující děj divadlo symbolicky věnuje prevenci násilí na ženách. Shodou okolností právě nedávné události, prezentované zpravodajskými médii, znovu odkryly fakt, že pouze mizivé procento z 12 tisíc spáchaných znásilnění za rok v ČR je oznámeno. Tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí odcházejí od soudu s podmíněným trestem. Zkušenosti elitních advokátek a advokátů, kteří se specializují na násilí na ženách, navíc ukazují, že případy, které se dostanou k soudům, jsou často mnohem složitější než „ukázkové znásilnění“ s jasnými důkazy a svědky.

Johanna Kaptein vystudovala scénické psaní na Universität der Künste a v roce 2006 byla pozvána na tvůrčí pobyty do londýnského Royal Court Theatre a vídeňského Burgtheatru. O rok později získala Stipendium Thomase Bernharda a jednu sezónu působila jako domácí autorka v divadle v Karlsruhe. V současnosti žije v Berlíně a její hry se s úspěchem uvádějí po celé Evropě.

Doplňující informace:

Veřejná generálka se koná 15. 3. od 11:00. Premiéra se uskuteční 16. 3. od 18:30 hodin.

Dvě nejbližší reprízy se budou konat 18. 3. 2024 v 18.30 a 22. 3. 2024 rovněž v 18.30.

Ostravská Komorní scéna Aréna uvede premiéru dramatu Yerma, excelentního díla Simona Stonea podle Federica Garcíi Lorcy

12. 10. 2023

OSTRAVA, 12. 10. 2023 – Už tuto sobotu budou mít diváci v Ostravě výjimečnou příležitost vidět v premiéře drama Yerma, pod nímž jsou autorsky podepsána hned dvě velká světová jména – uznávaný kosmopolitní činoherní, operní a filmový režisér Simon Stone a fenomén španělské literární a dramatické tvorby 19. a 20. století Federico García Lorca. Stoneovu hru na motivy Lorcova díla uvede Komorní scéna Aréna v sobotu od 18:30 hodin.  Španělské adjektivum „yerma“ v překladu znamená pustá, ale také neúrodná či neplodná. A prá...

Láska, tvorba a smrt v Komorní scéně Aréna

17. 5. 2023

Už tuto sobotu odpremiéruje Aréna poslední titul stávající sezóny, kterým bude původní hra kmenového dramaturga a dramatika Tomáše Vůjtka Režisér. Společně s uměleckým šéfem Ivanem Krejčím a výtvarnicí Martou Roszkopfovou připravili bilanční inscenaci inspirovanou zásadní osobností ostravského divadla, režisérem Josefem Janíkem. V titulní roli se představí Marek Cisovský.