Slepice

Řekni mi upřímně, rozhodně a zásadně – budeš přebírat cizí chlapy nebo ne?
Autor: Nikolaj Koljada
Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová
Dramaturgie: Tomáš Vůjtek
Scéna a kostýmy: David Janošek
Hudba: Mario Buzzi
Inspice: Lukáš Šveda
Text sleduje: Kamila Holaňová
Nejbližší představení
Nejsou žádná plánovaná představení.

Nikolaj Vladimirovič Koljada (4. 12. 1957) se narodil v dnešním Kazachstánu, ve vesnici Presnogorkovka v Kustanajském kraji (asi 400 kilometrů od Jekatěrinburgu, na hranicích s dnešním Ruskem). V letech 1973 – 1977 studoval herectví na Sverdlovském divadelním institutu (obdoba naší konzervatoře). Po studiích nastoupil jako herec do Sverdlovského akademického činoherního divadla, kde působil až do roku 1983. V letech 1983 – 1989 dálkově studoval v Moskvě na Literárním institutu Maxima Gorkého obor próza. V té době již začal psát divadelní hry (prvotinou je Dům v centru města z roku 1982) a na ruských jevištích se prosadil hrou Hrajeme na fanty (1986). Od té doby napsal kolem sto dvaceti divadelních her, které jsou žánrově velmi pestré (od tragikomedií až po vaudevilly), z nichž zhruba osmdesátka byla uvedena v divadlech po celém světě.

V devadesátých letech se Koljada jako dramatik úspěšně prosadil v Evropě i v USA. Jeho tvorbě byly věnovány i dva prestižní festivaly v Bonnu (Bonner Biennale 1994) a v Londýně (Gate-Biennale 1996). Od roku 1994 přednáší na katedře činoherního divadla v Jekatěrinburgu a se svými žáky (např. Vasilij Sigarev) vytvořil tzv. Uralskou školu, která představuje nepřehlédnutelnou vlnu současné ruské dramatiky. Hry ukazují bezútěšnost života v ruské provincii a morální degradaci společnosti, jejímiž projevy jsou ztráta iluzí a krize identity. Koljadovým oblíbeným tématem je outsiderství a společenská vykořeněnost. Jeho hrdinové před zničující realitou utíkají do světa svých iluzí, které jsou však nedostatečnou obranou před každodenním náporem „běžného“ života. Koljadovy hry jsou často pro svou bezvýchodnost řazeny do kategorie „černého realismu“ a vžil se pro ně ruský pojem „černucha“.

V Jekatěrinburgu (dříve Sverdlovsk) má Koljada svou vlastní scénu, a dokonce zde pořádá bienále inscenací svých her s mezinárodní účastí, festival Koljada plays. Pro některé kritiky je Koljada soudobým Čechovem (k jehož odkazu se hrdě hlásí), pro jiné spíše zkušeným řemeslníkem (díky velkému množství her, které za poměrně krátkou dobu napsal). Mnozí jej považují za velmi zajímavou a svým způsobem i tajemnou osobnost. Ačkoli dostal četné nabídky k trvalému pobytu v zahraničí (krátce žil a pracoval v Německu), Rusko neopustil. Přitom ale nežije ani v Moskvě, ani v Petrohradě, ale v odlehlém Jekatěrinburgu, kde je ředitelem vlastního divadla, pro které píše a režíruje hry, v nichž sám hraje. Coby úspěšný dramatik, pedagog a režisér byl Nikolaj Koljada v roce 2003 poctěn titulem „Zasloužilý umělecký pracovník Ruské federace“. Téhož roku uspořádal první Mezinárodní dramatickou soutěž „Eurasia“, která se stala každoroční událostí a jednou z nejprestižnějších dramatických soutěží na území bývalého SSSR. Od roku 2003 se věnuje zejména režii a vedení vlastního divadla. Na divadelní fakultě zastává funkci docenta dějin umění a v jeho domě mu dělá společnost devět koček a jedna želva. Jakoby se v něčem podobal hrdinům svých her a jakoby se v něčem oni podobali jemu.
V ruských divadlech byla inscenována téměř polovina jeho dramat, řada z nich se scénické podoby dočkala také v zahraničí. Divadelní hry začal Koljada psát v období tzv. „glasnosti“ krátce po přestavbě. Jeho raná tvorba se řadí do „šokové dramatiky nové vlny“, podobně jako tvorba o něco starší Ludmily Petruševské. Kritika jeho tvorbu ze začátku zatracovala za přílišnou naturalističnost až fotografičnost. Pozdější Koljadovy hry se vyznačují větší hloubkou a psychologismem.

 

 

 

➔ více
Obsazení:
Alla, herečka : Alena Sasínová-Polarczyk j.h.
Diana, její přítelkyně, herečka: Tereza Cisovská
Fjodor, šéf činohry: Šimon Krupa j.h.
Vasilij, úředník divadla: Petr Panzenberger
Nonna, „Slepice“, mladá herečka: Zuzana Truplová j.h.
Nejbližší představení
Nejsou žádná plánovaná představení.
Premiéra
Pá 24. 3. 2017 18.30
Derniéra
Pá 4. 5. 2018 18.30