Jaké chceme sochy ve veřejném prostoru Ostravy?

Moderovaná diskuse. Pozor, koná se v divadle Komorní scéně Aréna.
Nejbližší představení
Nejsou žádná plánovaná představení.

Kýč, hnus, hrůza a nebo kvalitní současné umění? Takové otázky si kladla média i laická veřejnost ve chvíli, kdy se před Novou radnicí v Ostravě objevila vánoční instalace sochařky Eriky Bornové Velký dar. Proč v nás moderní umělecké intervence vzbuzují tolik emocí? Jak by mělo současné umění v ulicích města vypadat a kdo by o tom měl rozhodovat? Je socha mravenců na kulturní památce přijatelná s argumentem, že veřejnosti se to líbí, a nebo má být umění ve veřejném prostoru vybíráno podle předem stanovených pravidel? Jaké jsou zkušenosti místních a jak se na tyto otázky dívají v jiných městech? Existují nástroje, které mohou městu účinně pomoct při rozhodování, jaká díla a kde ve městě umisťovat?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět naši hosté v diskusi, kterou moderuje Michael Rozsypal.

Hosté:

  • Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora pro finance a kulturu
  • Marie Foltýnová, vedoucí Oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy
  • Petr Dub, umělec, teoretik a kurátor, člen spolku Skutek a iniciativy Procenta na umění
  • Tomáš Knoflíček, teoretik a historik umění a pedagog, spoluzakladatel ostravského festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka

 

Vstup volný, doporučujeme ale rezervaci místa na webu divadla. Rezervovat místo bude možné od 1. 11. 2023.

Debaty pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s divadlem Komorní scéna Aréna v rámci cyklu „S důvěrou do arény“.

Konají se za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Nadace české architektury.

 

➔ více
Nejbližší představení
Nejsou žádná plánovaná představení.