Sérii letošních premiér Komorní scény Aréna uzavře komedie Gagarinova ulice

12. 06. 2024

Hrou Gagarinova ulice, kterou napsal skotský dramatik Gregory Burke, se letos uzavře sezóna ostravské Komorní scény Aréna. Titul inscenace, která má premiéru 15. června v 18.30 hod., je inspirován názvem skutečně existující ulice ve skotském Lumphinnansu (vesnice v hrabství Fife, známá jako ostrůvek radikálně levicových názorů). Autor čerpal ze svých vlastních zážitků, když po odchodu z univerzity, kde studoval ekonomii, střídal jedno zaměstnání za druhým. Tím nejhorším byla práce v továrně na výrobu počítačových součástek. A právě do podobné továrny situoval děj své hry.

 

Dva její zaměstnanci se rozhodnou unést manažera nadnárodní společnosti, která továrnu vlastní. Jeho popravou chtějí vyvolat povstání s cílem svrhnout „nadnárodní globalizační panstvo“. Hra je plná humoru, ale navzdory tomu se zabývá otázkou, jestli lze ospravedlnit násilí páchané z politických důvodů. V režii uměleckého šéfa Komorné scény Aréna Ivana Krejčího se budou diváci skvěle bavit. Nejspíš je ale hra přiměje i k zamyšlení nad stavem světa, ve kterém žijeme.

 

Ve výrazných rolích poslední letošní premiéry v Aréně se představí čerstvá posila Michael Rozbroj (Národní divadlo moravskoslezské) jako zaměstnanec bezpečnostní služby Tom, charismatický Vlastimil Burda jako tovární dělník Eddie, z filmových a televizních počinů známý Jan Chudý ztvárňující dělníka Garyho a zkušený, účinkováním na několika scénách „vybroušený“ Milan Cimerák, kterému připadla role Franka.

 

První repríza Gagarinovy ulice se koná 19. června, druhá o den později, třetí pak v pondělí 24. června.

Doplňující informace:

O autorovi

Gregory Burke (nar. 1968) pochází z Rosythu u skotského Dunfermline, kde se v místní knihovně už jako dítě pročetl až ke svým velkým učitelům – Haroldu Pinterovi, Samuelu Beckettovi a především k Tennessee Williamsovi. Současně mohl jako mladý fotbalový fanoušek na tribuně pozorovat „bezbřehé schopnosti mužského sebeklamu“. V době pobytu jeho rodiny v Gibraltaru, během války o Falklandy, zase získal chronický pocit národní neukotvenosti, později až cynismus vůči mýtům o národní identitě.

 

Skotské divadlo Traverse vychovávající nové talenty si v roce 2001 z tisíců zasílaných her vybralo jen Gagarinovu ulici. S Gregorym Burkem spolupracovalo na závěrečných úpravách hry a výsledkem byl vybroušený text, ostrý jako břitva. Senzační prvotina dobyla Londýn. Burke se stal uznávaným dramatikem a dnes má na kontě řádu her, které jsou příznivě přijímány diváky i kritikou. Spolupracuje také s televizí a filmem.

 

O Gagarinovi

První kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin (1934 – 1968) obletěl 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok 1 Zemi. Z neznámého vojenského pilota se stal nejpopulárnějším člověkem planety. Hvězdná kariéra mu přinesla nejen „gagarinománii“ a politické funkce, ale i silnou náklonnost k alkoholu a ženám. Zemřel 27. března 1968 v pouhých čtyřiatřiceti letech za ne zcela jasných okolností při posledním letu na cvičném letounu MIG-15. Z těla slavného kosmonauta se nenašlo téměř nic. Neobjasněná tragická nehoda dala vzniknout mnoha konspiračním teoriím.

 

Zajímavé vazby k Ostravě

V Lumphinnansu mají Gagarinovu ulici, v Ostravě je po něm pojmenováno rovnou celé náměstí. Leží přes řeku přímo naproti budově, kde sídlí  Komorní scéna Aréna. Do českých literárních dějin se místo zapsalo tím, že se tam v domě na Zámostí 18 narodil spisovatel Zdeněk Jirotka, autor populárního Saturnina. Dominantou náměstí je kovová socha nazvaná Let do vesmíru od Otakara Schindlera z roku 1961.

 

Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

14. 3. 2024

OSTRAVA, 13. 3. 2024 – Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein. Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním ...

Ostravská Komorní scéna Aréna uvede premiéru dramatu Yerma, excelentního díla Simona Stonea podle Federica Garcíi Lorcy

12. 10. 2023

OSTRAVA, 12. 10. 2023 – Už tuto sobotu budou mít diváci v Ostravě výjimečnou příležitost vidět v premiéře drama Yerma, pod nímž jsou autorsky podepsána hned dvě velká světová jména – uznávaný kosmopolitní činoherní, operní a filmový režisér Simon Stone a fenomén španělské literární a dramatické tvorby 19. a 20. století Federico García Lorca. Stoneovu hru na motivy Lorcova díla uvede Komorní scéna Aréna v sobotu od 18:30 hodin.  Španělské adjektivum „yerma“ v překladu znamená pustá, ale také neúrodná či neplodná. A prá...