V Komorní scéně Aréna se vylíhnou Komáři

14. 10. 2021

V sobotu 16. října se v ostravské Aréně odehraje první premiéra nové sezóny nazvané Rok našich návratů.

Představíme v ní jednu z nejvýraznějších osobností současné britské dramatiky, Lucy Kirkwoodovou, a také režisérku Kateřinu Duškovou, která se díky Komárům poprvé představí nejen v Aréně, ale v Ostravě vůbec.

Hra Komáři (v originále Mosquitoes) měla světovou premiéru v londýnském národním divadle v roce 2017 a nejenže se tehdy stala událostí sezóny, ale dodnes je považována za jeden z nejvýraznějších divadelních textů poslední doby. Vznik hry inicioval Manhattan Theatre Club díky Nadaci Alfreda Sloana, jejímž cílem je iniciovat vznik hodnotných uměleckých děl, která pomůžou bořit stereotypy o světě vědy a techniky, stále ještě přežívající v obecném povědomí. Sama Kirkwoodová ke hře dodává, že pro ni coby vědeckého laika je celá hra především o tom, jak se my sami k vědcům (a tedy k mimořádně inteligentním lidem vůbec) stavíme.

Vědecký pokrok nám na jednu stranu usnadňuje životy, na druhou stranu existuje velké procento lidí, kterým ten samý pokrok nahání obrovský strach, protože pro ně představuje něco neprověřeného a neuchopitelného, a tím i nedůvěryhodného. „Samotné spuštění Velkého hadronového urychlovače v roce 2008 doprovázely katastrofické předpovědi ohlašující možný konec světa a médii šířený iracionální strach tehdy dolehl i na střízlivě uvažující jedince. Nakonec se samozřejmě nic nestalo, ale to vystrašené očekávání toho, co všechno by se stát mohlo, otevřelo další téma hry, kterým je důvěryhodnost dnešního mediálního světa a internetu,“ přibližuje dramaturg Tomáš Vůjtek.

Přestože věda v Komárech hraje zásadní roli, ostatně větší část hry se odehrává ve švýcarské Ženevě, kde sídlí Evropská laboratoř jaderného výzkumu (CERN), hra se soustředí na osudy tří žen a jednoho teenagera, v jejichž životech právě věda sehrává zásadní roli. Karen je slavná emeritní vědkyně, která se podstatně zasloužila o to, že její manžel získal Nobelovu cenu, Alice je její starší dcera, která jako jaderná fyzička Nobelovu cenu jednou možná dostane, Jenny je mladší dcera, která po Nobelovce nijak netouží, protože všechny otázky jí zodpoví Google, kterému bezmezně důvěřuje, a Luke je geniální syn Alice, kterému nečiní problém nabourat se do takřka jakéhokoli počítačového systému, ale jeho znalosti programovacích jazyků mu nijak nepomáhají porozumět svým vrstevníkům.

Právě neschopnost porozumění se ve hře promítá v mnoha rovinách: ať už jde o propast intelektuální, emocionální, generační, genderovou nebo sociální… Sám dramaturg divadla shrnuje připravovaný titul následujícími slovy: „Na půdorysu rodinného dramatu se Kirkwoodové podařilo napsat velmi aktuální hru, která pojmenovává zásadní problémy dnešního světa, a místy dokonce velmi vtipně.“

Diváci se, jak už je v Aréně zvykem, mohou těšit především na divadlo postavené na hercích, v tomto případě především na herečkách, protože v hlavních rolích sester Alice a Jenny se představí Tereza Cisovská a Zuzana Truplová, jejich stárnoucí matku Karen ztvární Alena Sasínová-Polarczyk a zástupce nejmladší generace této rodiny, role mladého Lukea, se ujala nová posila pánské šatny Vlastimil Burda.

Komáry uvedeme v režii Kateřiny Duškové, v překladu Pavla Dominika, dramaturgii Tomáše Vůjtka, ve scéně Pavla Kodedy, kostýmech Romana Šolce a s hudbou Darka Krále poprvé v sobotu 16. října, nejbližší reprízy budou následovat 18., 20. a 27. října a 4. a 23. listopadu, vždy se začátkem v 18.30 hodin.

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

14. 3. 2024

OSTRAVA, 13. 3. 2024 – Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein. Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním ...

Ostravská Komorní scéna Aréna uvede premiéru dramatu Yerma, excelentního díla Simona Stonea podle Federica Garcíi Lorcy

12. 10. 2023

OSTRAVA, 12. 10. 2023 – Už tuto sobotu budou mít diváci v Ostravě výjimečnou příležitost vidět v premiéře drama Yerma, pod nímž jsou autorsky podepsána hned dvě velká světová jména – uznávaný kosmopolitní činoherní, operní a filmový režisér Simon Stone a fenomén španělské literární a dramatické tvorby 19. a 20. století Federico García Lorca. Stoneovu hru na motivy Lorcova díla uvede Komorní scéna Aréna v sobotu od 18:30 hodin.  Španělské adjektivum „yerma“ v překladu znamená pustá, ale také neúrodná či neplodná. A prá...