Kdyby nebylo Šejny, museli bychom si ho vymyslet!

29. 04. 2022

Těžko najdeme nosnější životní příběh, který by lépe vystihoval tragikomický ráz našich moderních dějin, než je příběh „semínkového generála“ Jana Šejny. A přestože reflexe českých moderních dějin má právě v Aréně dlouholetou tradici, ještě pořád máme čím překvapovat – chystanou inscenaci, která nese název Zápas o generála, vám totiž představíme v nové studiové scéně, díky které bude Aréna ještě komornější než kdy dřív. Slavnostní otevření Komůrky proběhne v sobotu 7. května při příležitosti premiéry.

Každá doba má své hrdiny, kteří ji pomáhají definovat, a Šejna je přímo ukázkovým typem komunistického soudruha, který po roce 1945 pomáhá budovat nový, sociálně spravedlivý řád a opájí se vidinou šťastných a lepších zítřků. Alespoň tedy navenek… ve skutečnosti buduje především svoji kariéru a opájí se mocí, kterou postupně získává. Zprvu postupuje nenápadně, krůček po krůčku, ale časem se odhodlá i ke krokům dosti riskantním.

 

Jeho „nejpovedenějším“ kouskem se tak stane zpronevěra nedostatkového jetelového semene, díky níž jeho povedeně vyšlapaná cesta do vrchních pater jak české armády, ale i politiky, začne nabírat úplně nový směr – z poslanecké sněmovny až do amerického kongresu. Do české historie se se svou přezdívkou „semínkový generál“ totiž zapsal natolik úspěšně, že by ho tu před kriminálem nezachránil ani sám prezident Novotný. Naopak Jan Šejna prezidenta Novotného zachránil před tím, aby v prezidentské funkci nesetrval přespříliš dlouho. Záhy po Šejnově emigraci do USA byl Novotný donucen rezignovat.

 

Národní shromáždění dokonce muselo schválit speciální zákon (tzv. ‚lex Šejna‘), aby uprchlého poslance zbavilo mandátu. Naopak pro americkou CIA se Šejna stal velmi cenným uprchlíkem díky své podrobné znalosti armádního zákulisí i tajných vojenských dokumentů,“ dodává k Šejnovu příběhu autor hry Tomáš Vůjtek.

 

Kabaretní biografie pro dva Šejny a tři jeho ženy je dílem dramaturga Arény Tomáše Vůjtka a stejně jako další předchozí úspěšné inscenace, které se věnovaly českým moderním dějinám, vzniká Zápas o generála v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího. V hlavních rolích dvojjediného generála se představí Marek Cisovský a Vlastimil Burda a jejich osudové ženy ztvární Tereza Cisovská, Zuzana Truplová a Kristýna Panzenberger Krajíčková.

 

Myšlenka občasně hrát mimo náš divadelní sál se zrodila už v roce 2020, kdy jsme premiéru Zápasu o generála chystali do našeho foyer. Pak sice plány přerušil covid, nicméně se nám v mezidobí podařilo získat nový prostor pro zkušebnu v budově vedle našeho divadla, a tak jsme toho nemohli nevyužít,“ uvádí k novému prostoru ředitel divadla Jakub Tichý.

 

Nová zkušebna a zároveň malý sál pro 50 diváků se nachází na adrese 28. října 4 v prvním patře. Inscenace v Komůrce nebudou tvořit výraznou dramaturgickou alternativu k repertoáru v divadelním sále, spíše se budou vracet k podstatě Arény jakožto hereckého divadla. Nečekejte tedy žádné efektní scénografie a kouzla jevištní techniky, jediné, co můžeme slíbit, je intimní divadelní zážitek o něco víc tělo na tělo, podle čehož Komůrka dostala i své jméno.  V předsálí najdete i divadelní bar, který bude v provozu hodinu před začátkem představení, vstupenky, které jsou o něco levnější než vstupenky na představení v sále, zakoupíte online nebo na pokladně divadla v pasáži (nikoliv přímo v Komůrce).

 

Tomáš Vůjtek: Zápas o generála
Nebyl jsem tak neschopný, jak si mysleli.        

Režie Ivan Krejčí Dramaturgie Tomáš Vůjtek Scéna a kostýmy Marta Roszkopfová
Hrají Marek Cisovský, Vlastimil Burda, Tereza Cisovská, Zuzana Truplová a Kristýna Panzenberger Krajíčková 

Předpremiéra 6. května 2022 od 18.30
Premiéra 7. května 2022 od 18.30
Nejbližší reprízy 12. a 18. května a 3. června 2022 od 18.30

Sérii letošních premiér Komorní scény Aréna uzavře komedie Gagarinova ulice

12. 6. 2024

Hrou Gagarinova ulice, kterou napsal skotský dramatik Gregory Burke, se letos uzavře sezóna ostravské Komorní scény Aréna. Titul inscenace, která má premiéru 15. června v 18.30 hod., je inspirován názvem skutečně existující ulice ve skotském Lumphinnansu (vesnice v hrabství Fife, známá jako ostrůvek radikálně levicových názorů). Autor čerpal ze svých vlastních zážitků, když po odchodu z univerzity, kde studoval ekonomii, střídal jedno zaměstnání za druhým. Tím nejhorším byla práce v továrně na výrobu počítač...

Komorní scéna Aréna uvede oceňované drama Historka o sv. Magdě

14. 3. 2024

OSTRAVA, 13. 3. 2024 – Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein. Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně (Stückepreis der Schaubühne Berlin). V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním ...