Miro Švolík - Od zrodu až do smrti

Výstava Fotografií

22.11.2010 -31.01.2010
Od 20. listopadu 2010 do 31.ledna 2011 proběhne ve foyeru KSA výstava fotografií Miro Švolíka - Od zrodu až do smrti

Na výstavě jsou prezentovány fotografie z cyklů:

Mliečna dráha (2009)

Kvetiny slasti (2006)

Veľká žena malý muž (2010)

Od zrodu až do smrti (2009)

Výstava je otevřena do 31. ledna 2011 vždy hodinu před představením

Narozen: 13. 4. 1960
Místo narození: Zlaté Moravce, SR
Vystudoval obor fotografie na Střední umělecko-průmyslové škole v Bratislavě, dva roky pracoval ve fotolaboratoři a pokračuje studiem na Katedře fotografie na pražské FAMU. Patří k tzv. Slovenské nové vlně, která dala do pohybu téměř stojaté vody fotografie u nás, vrhla do českého prostředí inscenované snímky s výraznou pohybovou a metaforickou složkou, které částečně ovlivnilo umění performance. Po ukončení studií se stává svobodným fotografem. Publikuje v Revue fotografie, ARTnews, European Photography aj… Jeho snímky (hravé, humorné, ironické a zároveň lyrické) jsou nadšeně přijímány i na řadě zahraničních výstav, představují Švolíkův osobitý přínos k vlně inscenovaných fotografií i vklad k rozvíjení postmodernistických tendencí. Na fotografickém poli získal mnoho ocenění - International Center of Photography New York uděluje cenu Infinity Award v kategorii Mladý fotograf, hlavní cena v Essingenu při I. Photographische Triennale, titulem Fotografická publikace roku 2005 v kategorii publikace ilustrovaná fotografií se pyšní kniha Lidský úděl s jeho fotografiemi a textem Fedora Gála. Věnuje se návrhům plakátů, kalendářů, je oslovován hudebními vydavateli a graficky i obrazově navrhuje obaly pro autorská CD(Jablkoň, J. Svěcený). S fotografem P. Štechou pracoval na publikaci Praha, vyšla monografie pod názvem M. Švolík Jedno tělo jedna duše. Vystavovat začal při skupinových výstavách v roce 1979 (Bratislava), velká samostatná výstava se konala v roce 1984 (Praha), od té doby má na svém kontě desítky výstav (Brno, Hradec Králové, Cheb, Kroměříž, Plzeň, Prešov, Amsterdam, Arles, Budapešť, Frankfurt, Helsinki, Kaunas, Londýn, Mnichov, Moskva, Stockholm, Wroclaw, Japonsko, Mexiko, USA). Žije a pracuje v Praze.
Studia:
1975 - 1979 Střední umělecko-průmyslová škola, obor užité fotografie, Bratislava
1981 - 1987 FAMU, katedra umělecké fotografie, Praha
V letech 1979 - 1981 pracoval jako fotolaborant v podniku Služba, Výrobní družstvo invalidů, Bratislava, 1987 - 1988 základní vojenská služba v Československém armádním filmu, Praha.
Od r. 1988 pracoval jako umělecký fotograf na volné noze, od r. 2007 kurátor Galerie Bazilika v Českých Budějovicích. Byl členem Pražského domu fotografie a pražské agentury NOX.
více na http://mirosvolik.cz