Lukáš Horký - Příběh krajiny

výstava fotografií

13.05.2019 -

Poslední dobou míváš pocit, že nejsi sám, jako by tě na těch toulkách krajinou něco oslovovalo a provázelo. Jsi na  cestě, která se jako řeka vine travnatým korytem mezi poli. Stoupá do kopců nebo padá dolů do údolí. Kráčíš městskou periférii a cosi v tobě nebo kolem tebe tě neustále ujišťuje, že existuješ. Bloudíš světem, díváš se kolem a zaznamenáváš do paměti jako do deníku.

 

LUKÁŠ HORKÝ  (narozen 1979, Boskovice)

Vystudoval informatiku na Masarykově Univerzitě v Brně a Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-Přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Na brněnské Mendelově univerzitě přednášel Audiovizuální komunikaci a Digitální fotografii. Věnuje se dlouhodobým dokumentárním projektům a intermediálním experimentům, od roku 2008 systematicky fotografuje proměny Frýdku-Místku. Pracuje s fotografií, vizuálním uměním a videem samostatně, avšak ve své tvorbě stále častěji kombinuje jednotlivé disciplíny dohromady. V roce 1999 založil s kytaristou Davidem Kopřivou a bubeníkem Petrem Fucimanem hudební formaci Downbelow, se kterou vydal tři alba (Roadside Traveler – 2011, Other World – 2014, Decameron Locis – 2017). V roce 2016 napsal spolu s Davidem Kopřivou scénickou hudbu k taneční Inscenaci Mezizemí. Od roku 2017 píše lyrické deníkové záznamy. V roce 2018 obdržel čestné uznání v soutěži Česká divadelní fotografie v kategorii – Inscenace / divadelně-performativní projekt – profesionálové.

V komerčních realizacích kombinuje fotografii, grafiku, video i text dohromady. V domovském Frýdku-Místku buduje vizuální identitu Symfonickému orchestru, folklórnímu souboru Ostravica a je autorem grafické podoby festivalu Sweetsen fest. Vytvořil desítky divadelních, filmových, hudebních plakátů i obalů hudebních nosičů. Jako divadelní fotograf zaznamenal stovky inscenací. Obecně se snaží posouvat běžné věci jiným, netradičním směrem. Ve svém volném čase hraje basketbal za tým BK Frýdek-Místek.

Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách Muzea moderního umění v Olomouci a Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku. 

 

https://www.lukashorky.cz/