Jakub Byrczek - Samotnia

Výstava fotografií

30.10.2018 -28.12.2018

Jakub Byrczek (* 6. července 1946 v Jaworznu)

Polský fotograf a kurátor, zakladatel významné polské fotografické galerie Pusta v Katovicích. Je členem Unie polských umělců.

Je spojený se slezskou fotografickou komunitou, žije a pracuje v Katovicích. V roce 1973 vystudoval Slezskou technickou univerzitu v Glivicích. V roce 1999 získal doktorát na Lodžské filmové, televizní a divadelní škole Leona Schillera. Přednáší na Fakultě rozhlasu a televize na Slezské univerzitě v Katovicích. Od roku 1988 byl kurátorem Galerie fotografie Slezské pobočky Asociace polských umělců, v roce 1993 byl iniciátorem a spoluzakladatelem fotografické galerie Pusta v Hornoslezském kulturním centru v Katovicích. V roce 2012 byl oceněn cenou Svazu polských umělců. Zabývá se ušlechtilými tisky ve fotografii a fotografiemi pořizovanými dírkovou komorou.

„Samotnia“ je horská chata PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) pojmenovaná po Waldemaru Siemaszkovi nacházející se v blízkosti jezera Mały Staw v Krkonoších. Můžete se k němu dostat po modré stezce z horského kostela Wang, nebo sestoupit trasou vedoucí z dalšího horské chaty, Strzecha Akademicka. Zde vznikla část díla Jakuba Byrczeka prezentována na výstavě.

Samotnia (Osamělost) také znamená odloučené, izolované místo, poustevnu. Místo, kde autor výstavy pravidelně tráví čas a zlepšuje své „umění vidět“. V těchto zvláštních podmínkách bezprostředního kontaktu s horami a díky naprostému ponoření se do přírodního prostředí, vidí svět tajemným způsobem. Fotografie, které představuje - stopy vnitřních zkušeností z praxe pohybového umění - formy Tai Ki Kung "CLEET FORMS" - jsou velkou výzvou pro představivost diváka. Světlo uvězněné ve fotoaparátu „camera obscura“ projevuje energii zvláštním způsobem. Obrazy se vzdalují od zdroje, od reality a přinášejí různé asociace. Fotografie neustále provokují otázky: co vidím, kdo jsem nebo čím je vlastně zrakový vjem? Odpověď se zdá být skrytá, nepřístupná očím moderního diváka. Abyste to pochopili, musíte se sami vydat na cestu jako poustevník ke své vlastní metaforické osamělosti.


Od roku 1973 pracoval jako inženýr na Ústavu neželezných kovů v Gliwicích, od roku 1975 jako vedoucí ateliéru v Design and Construction Center of Mining Machines v Gliwicích, od roku 1981 pracoval v National Publishing Agency ve Varšavě jako vedoucí redakce. V roce 1982 začal pracovat na Slezské univerzitě v Katowicích jako akademický učitel a výzkumný pracovník, působil jako zástupce děkana pro programovou činnost po dobu jednoho funkčního období. Od roku 1988 vytváří program Galerie fotografií Asociace polských umělců v Slezském okrese, od roku 1993 organizuje akce ve fotografické galerii PUSTA v Hornoslezském centru Kultury a pokračuje v tom i nyní v Galerii Fotografie PUSTA cd. v Jaworznu, kde sám založil "Živý skanzen fotografie" a "Školu vidění " - vzdělávací programy v oboru fotografie. V letech 1989-1998 uspořádal sérii mezinárodních výstav "Kontakty".

V osmdesátých letech minulého století patřil k tvůrcům tzv. "proudu elementární fotografie". V roce 1982 získal stříbrný odznak za zásluhy v rozvoji provincie Katowice, v roce 1989 získal rektorskou cenu 3. stupně za úspěchy ve vědecké a didaktické práci a v roce 2004 získal Individuální ocenění rektora 2. stupně za vědeckou a uměleckou činnost. V 2012 mu byla také udělena cena Asociace polských fotografů za šíření a ochranu kulturního dědictví, zejména za činnosti pro Slezský region ZPAF.

Je autorem několika individuálních výstav, včetně:
"Przedfakty", 1983
"Dva a půl otočení jednosměrně", 1987
"Všechno, co je, má své místo a světlo", 1987
"Mother light", 1999
"Photo impermanence", 2001

 

Možnost shlédnout výstavu je pouze v den představení, a to nejdříve hodinu před jeho začátkem.

 

V Aréně vystavím ty nejhezčí fotky, jaké mám!

Rozhovor s fotografem Jakubem Byrczkem

Jak jste se dostal k focení metodou pinhole?
„Fotografuji od 60. let minulého století. Otec byl horník a fotil vlastnoručně zkonstruovaným přístrojem. Snímky vyvolával v matčiných talířích pod červenou žárovkou, která má sto let a svítí dodnes! Metodě pinhole se věnuji od doby, kdy jsem se připojil k Američanům jako Craig J. Barber, Martha Casanave, Walter Crump, Jesseca Ferguson, Sarah Van Kruten, Scott McMahon, Nancy Spencer & Eric Renner, tedy až v 21. století.

Jaký máte přístroj? Nějaký svépomocí vyrobený?
„Fotografický přístrojů pro sebe, své děti i studenty mám spoustu, okolo dvou stovek, ale třeba kamera pinhole 1m x 1m, kterou máme na univerzitě, to je fenomén. Pak mám přístroj 30 x 40 cm vlastní výroby s kazetou z obchodu - Škoda 40 x 40 cm a řadu dalších. Používám negativy formátů od 30 x 40 cm, 24 x 30 cm, 18 x 24, 13 x 18 do 6 x 9 cm, které exponuji ve fotografických přístrojích různých typů a výrobců."

Čím vás pinhole natolik okouzluje, že se jí stále věnujete?
„Vždy je to překvapení, krok do neznáma, nepředvídatelný fotografický efekt. V té fotografii je ukryta alchymie a magie.

Co je na metodě pinhole nejtěžší?
„Nic, vše je geniálně jednoduché a to je na tom to nejhezčí a poučné.“

Jaké motivy si vybíráte a proč?
„Fotím cokoliv, neexistují pro mě žádná omezení.“

Zabýváte se i ušlechtilými tisky ve fotografii – čemu přesně se věnujete?
„Zajímá mě řada vzácných technik, zvláště se mi líbí Van Dyke.“

Máte nějaké oblíbené české fotografy?
„Znal jsem osobně Jana Svobodu, Honzu Reicha, Bohumíra Prokůpka, znám Štěpána Grygara, Jaroslava Beneše, Karla Kuklíka, Josefa Mouchu, Ivana Pinkavu, Miro Švolíka, Tomáše Rasla a řadu dalších. A vyrostl jsem na fotografiích Josefa Sudka, Funkeho, Drtikola, Röslera…“

Už jste někdy vystavoval v České republice?
„Ano, měl jsem výstavy v Praze, Plzni, Berouně a na Kladně.“

Jaké vaše fotografie budou k vidění v Komorní scéně Aréna?
„Ty nejhezčí, jaké mám!“

Ptala se Alice Taussiková