Panočka

Nina Sadur

Volně na motivy povídky N. V. Gogola "Vij"
29.1. 2005
16.6. 2008
Tereza Pogodová
Sergej Pavlovič Fedotov
Adam Pitra
Adam Pitra
Martin Režný

Derniéra 16.6.2008

N. V. Gogol (*1809) - celým jménem Nikolaj Vasiljevič Gogol - Janovskij. Dětství prožil na Ukrajině v rodině vzdělaného statkáře, milovníka literatury a divadla. Gogolovská fantastika vyrůstala z pohádek, strašidelných příběhů a pověstí, které vyslechl v dětství. Na gymnáziu v Něžině se podílel na vydávání studentského časopisu a vystupoval jako komik ve studentských představeních. Po krátké a neúspěšně završené pedagogické kariéře se rozhodl pro "literární dráhu" : dramata Revizor, Ženitba, Hráči, román Mrtvé duše, povídky Nos, Plášť, Podobizna a mnoho dalších…
Fantastika povídky Vij vyrůstá z detailů reálného života povýšených do symbolické roviny.
Na sklonku života se prohlubovaly autorovy deprese a sklon k mysticismu. Pálil své texty, přestal vycházet z domu. Zemřel v Moskvě 18--.

Ukažte mi národ, který by měl více písní! Naše Ukrajina písněmi jen zvučí. Dodnes nemohu snést ty teskné, srdcervoucí tóny naší písně, které se řítí po všech nekonečných ruských pláních. Ty tóny se mi vinou kolem srdce, a já se dokonce divím, proč každý nepociťuje v sobě totéž.
N. V. Gogol

Říkej co říkej, ale zvuky duše a srdce vyjadřované slovem jsou mnohem rozmanitější než zvuky hudební.
N. V. Gogol

Divadlo a divadlo jsou dvě různé věci, stejně jako i nadšení samého obecenstva nad tím, když nějaká baletka pozdvihne nohu trochu výše, opět jiná věc jest nadšení nad tím, když tvůrčí umělec otřásajícím slovem pozdvihne výše všecky vznešené city v člověku. Jiná věc jsou slzy, protože nějaký přibylý zpěvák pošimrá hudební sluch, a jiná věc jsou slzy, když živým představením člověka se divák venkoncem obnovuje.
N. V. Gogol


panočka - panská dcerka, dcerka majitele statku
ďák - nejníže postavený pravoslavný duchovní 

16
27
13
143
49
70
32
Panočka