Jakub Byrczek - Fotografie dírkovou komorou

Vernisáž výstavy fotografií
30.10. 2018

Jakub Byrczek (narozen 6. července 1946 v Jaworznu) – polský fotograf a kurátor, zakladatel významné polské fotografické galerie Pusta v Katovicích. Je členem Unie polských umělců.

Jakub Byrczek je spojený se slezskou fotografickou komunitou, žije a pracuje v Katovicích. V roce 1973 vystudoval Slezskou univerzitu v Glivicích. V roce 1999 získal doktorát na Lodžské filmové, televizní a dívadelní škole Leon Schiller. Přednáší na Fakultě rozhlasu a televize na Slezské univerzitě v Katovicích. Od roku 1988 byl kurátorem Galerie fotografie Slezské pobočky Asociace polských umělců, v roce 1993 byl iniciátorem a spoluzakladatelem fotografické galerie Pusta v Hornoslezském kulturním centru v Katovicích. V roce 2012 byl oceněn cenou Svazu polských umělců. Zabývá se ušlechtilými tisky ve fotografii a fotografiemi pořizovanými dírkovou komorou.

 

30.10.2018
Jak jste se dostal k focení metodou pinhole? „Fotografuji od 60. let minulého století. Otec byl horník a fotil vlastnoručně zkonstruovaným přístrojem. Snímky vyvolával v matčiných talířích pod červenou žárovkou, která má sto let a svítí dodnes! Metodě pinhole...
677
Jakub Byrczek - Fotografie dírkovou komorou
179
Jakub Byrczek - Fotografie dírkovou komorou