Světový den divadla 2021

27. 3. 2021

Zcela mimořádně se vám místo posledního pátku v měsíci z Arény ohlásíme až v sobotu, nicméně zajisté pochopíte, že takto významnou příležitost nelze nevyužít. 27. březen, který tentokrát připadl na sobotu, je totiž Světovým dnem divadla. A obzvlášť v době, kdy divadlo nemůže být každodenní součástí našich životů, je podstatné právě takový den divadlem oslavit. Můžete se tak těšit na další živý stream z našeho jeviště, tentokrát ve Velikonočním hávu!
 

Světový den divadla se slaví 27. března již od roku 1962. Jeho smyslem a cílem je přimět divadelníky na jevištích i obecenstvo v sálech k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky, napomáhat myšlenkám mírového soužití a vzájemného porozumění mezi národy. Ku příležitosti těchto oslav se pořádají různé národní a mezinárodní divadelní akce a jednou z těch nejdůležitějších je šíření Mezinárodního poselství Světového dne divadel. Každý rok je vybrána jedna osobnost světového významu, která napíše Poselství, jež je následně čteno v divadlech po celém světě. Z českých osobností přispěl Poselstvím v roce 1994 Václav Havel.

 
Autorkou letošního Poselství je divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren, mimo jiné držitelka Oscara za herecký výkon ve filmu Královna.

„Tato doba je pro živá vystoupení velice nepříznivá a řada umělců, techniků a mužů i žen za scénou i na scéně musí bojovat o přežití v oboru, který je již tak plný nejistoty. 

Snad jim ona neustálá nejistota dodala také důvtip a odvahu, díky nimž pandemii překonají. 

I v těchto nových podmínkách našli díky své představivosti nápadité, zábavné i dojemné způsoby, jak komunikovat – z velké části samozřejmě přes internet. 

Už od počátku své existence si lidé vyprávějí příběhy. Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu.

Potřeba tvořit, kterou pociťují scénáristky a scénáristé, designérky a designéři, tanečnice a tanečníci, zpěvačky a zpěváci, herečky a herci, hudebnice a hudebníci, režisérky a režiséři, nikdy nevyhasne. Už velice brzy se opět plně rozvine a projeví se s novou energií a v nových pohledech na svět, který všichni společně obýváme. 

Už se nemohu dočkat.“ 

 
Letos to bude už podruhé, co oslavíme Světový den divadla na dálku, bez přítomnosti diváků... Jakkoli to může být pro vás i pro nás frustrující, snažíme se neklesat na duchu, ale upírat své zraky, společně v duchu povzbudivých slov Helen Mirren, k lepším zítřkům. Právě proto věříme, že Velikonoční zázrak (tedy příběh O nejslavnějším zmrtvýchvstání) je pro tuto příležitost tou správnou inspirací – protože sami doufáme, že se již brzy dočkáme zázraku v podobě zmrtvýchvstání živé kultury. Snad ani nemusíme dodávat, že v našem podání budeme Světový den divadla slavit nejen ve znamení nadcházejících Velikonoc, ale především ve znamení osobitého humoru... a nebude chybět ani hudební souboj dobra a zla! 
 

Živý stream můžete sledovat prostřednictvím facebookové události v sobotu 27. března od 18.30 hod. Záznam streamu pak bude možné zhlédnout jak přímo na našem facebooku, tak i na našem YouTube kanále a samozřejmě i tady na webových stránkách.

Světový den divadla 2021