Fotograf Ivan Pinkava a grafik Robert V. Novák

5. 3. 2020

Komorní scéna Aréna připravuje ve spolupráci s galerií Fiducia druhou ze série tematických výstav divadelních plakátů. Tentokrát vystavené plakáty společně vytvořili Ivan Pinkava – významný představitel současné fotografie a Robert V. Novák – grafik a oceňovaný autor vizuálních prezentací kulturních institucí jako je Letní filmová škola v Uherském Hradišti nebo ostravská GVUO.

 

Divadelní plakáty pro Jihočeské divadlo a Národní divadlo Brno

Ve foyer Komorní scény Aréna vystavíme výběr z plakátů, které Ivan Pinkava a Robert V. Novák tvořili pro Jihočeské divadlo a pro Národní divadlo Brno. Pro každou z institucí připravili několik ucelených souborů. „Sezónní vizuály brněnského Národního divadla jsou každoročně očekávanou událostí. Nebývalou pozornost získaly například kampaně s portréty zaměstnanců divadla, nebo následně s diváky NDB,“ říká o tvorbě Ivana Pinkavy a Roberta V. Nováka ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

 

Figurální fotografie Ivana Pinkavy

Ivan Pinkava je známý jak svou starší tvorbou, v níž svůj zájem prostřednictvím námětu těla a tváře skrze odkazy k evropské kulturní tradici soustřeďoval na otázky lidské konečnosti, tak i současnými většinou nefigurativními pracemi, které obsahově kontinuálně navazují na jeho předchozí tvorbu.

Portrétoval řadu známých osobností, ale portrét v původním slova smyslu není předmětem jeho zájmu. Svou jedinečnou obrazotvornost úročí ve fotografických obrazech, v nichž se současná vizualita střetává s tradičními kulturními archetypy, a otevírá prostor k přesnějšímu formulování znepokojujících otázek opanujících dnešní zneklidněnou dobu.

„Fotografie Ivana Pinkavy jsou součástí sbírek Národní galerie Praha nebo Museum of Fine Arts v Houstonu ad. a nás moc těší, že budeme v Komorní scéně Aréna vystavovat výběr z jeho divadelní plakátové tvorby,“ zve na komorní expozici divadelních plakátů Jakub Tichý.

 

Užitá grafika Roberta V. Nováka

Robert V. Novák se v současnosti věnuje především knižní a užité grafice. Za své práce v této oblasti získal řadu ocenění včetně Českého Lva za plakát k filmu Alois Nebel. Za divadelní plakáty pro Jihočeské divadlo byl Robert V. Novák nominován na cenu Czech Grand Design. Jedním z jeho velkých projektů je vizuální tvář operního festivalu Janáček Brno.

 

Divadelní plakáty v Komorní scéně Aréna

Kurátory série výstav divadelních plakátů v interiéru Komorní scény Aréna jsou fotografové Martin Popelář a Roman Polášek. Výstavě Ivana Pinkavy a Roberta V. Nováka předcházela expozice tvorby Dity Pepe pro činohru Národního divadla v Praze. „V Komorní scéně Aréna chceme postupně představit současné trendy v žánru divadelního plakátu a při té příležitosti nabídnout publiku nejaktuálnější tvorbu doslova fotografických hvězd,“ komentuje sérii výstav Roman Polášek. „Nejen hotové plakáty, ale třeba i jejich různé varianty a studie bude v Komorní scéně Aréna vystavovat v příští sezóně talentovaný slovenský fotograf Ľuboš Kotlár,“ prozrazuje, jak bude projekt pokračovat Roman Polášek.

 

Vernisáž výstavy za účasti Ivana Pinkavy bude ve čtvrtek 26. března 2020 od 17.00. Na výstavu i vernisáž je vstup zdarma. Výstava potrvá do konce června 2020. Více o fotografovi Ivanovi Pinkavovi v rozhovoru pro Deník zde a pro SALON Práva zde. Více o grafickém designérovi Robertovi V. Novákovi v rozhovoru pro Český rozhlas zde a o jeho práci pro GVUO zde.  O kampani Národního divadla Brno zde. Náhledy plakátů ke stažení zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotograf Ivan Pinkava a grafik Robert V. Novák