Aréna se rozloučí s legendou

21. 6. 2018

Slyšení, inscenace, která výrazně zasáhla do dějin Komorní scény Aréna, se tento týden rozloučí se svými diváky.

 

Slyšení je závěrečnou částí volného historického cyklu dramaturga KSA Tomáše Vůjtka. Úvodním dílem byla hra S nadějí, i bez ní, inscenovaná v KSA jako vůbec první s premiérou v lednu 2012, druhým je Smíření, které mělo v Aréně naopak svou premiéru jako poslední, v červnu 2017.

 

Slyšení, jako i ostatní části trilogie, režíroval umělecký šéf Arény Ivan Krejčí a její česká premiéra se odehrála 28. února 2015.

 

Text Slyšení byl v roce 2013 oceněn v dramatické soutěži Alfréda Radoka, kde získal 3. místo.

 

Jeho hlavní postavou je bývalý nacistický pohlavár Adolf Eichmann, úřednický perfekcionista, který své schopnosti věnoval úkolu, který mu jeho nadřízení vybrali: „konečnému řešení židovské otázky“. Ve Slyšení se Eichmann snaží obhájit a dožaduje se slyšení před Bohem, který však stále nepřichází. Kariéra nacistického zločince, jenž chce samotnému Pánubohu vylíčit svou verzi událostí, je konfrontována s osudy Židů, kteří byli vyvezeni v roce 1939 do tábora v Nisku nad Sanem, kam směřovaly první Eichmannovy transporty. Ten vůbec první byl vypraven z Moravské Ostravy 18. října 1939.

 

Podobně jako v S nadějí, i bez ní a Smíření se zde Vůjtek nebojí použít mnohdy hodně černý humor, s nímž reflektuje nacistické kariéry, a který plyne z toho, že postavy hovoří o svých osudech autentickým slovníkem, který je v dramatickém a často sarkasticky vyostřeném kontrastu s hrůznou skutečností historických událostí. Sám autor k tomu říká: „Nedokážu si představit své psaní bez humoru, zvláště tahle velká témata jej potřebují. Jinak zde hrozí, že výpověď sklouzne k sentimentálnímu patosu. Můžeme se dojímat nad utrpením obětí, ale podle mě je mnohem přínosnější, když se dokážeme vysmát zlu, které je působí. Náš svět tím sice nespasíme, ale aspoň ho lépe poznáme. Tato poznávací funkce humoru je pro mě zásadní.“

 

Hlavní postava Adolfa Eichmanna byla napsána přímo pro jejího představitele, Marka Cisovského, který za roli sklidil řadu ocenění.

 

V lednu 2016 Slyšení zvítězilo v anketě Divadelních novin a bylo vyhlášeno Inscenací roku 2015.

 

Posléze se Slyšení stalo v rámci udílení Cen divadelní kritiky Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou, jevištní podoba této hry v režii Ivana Krejčího se stala Inscenací roku a Marek Cisovský za roli Adolfa Eichmanna získal Cenu za mužský herecký výkon.

 

Kritika i diváci si inscenaci přímo zamilovali a ta se tak stala vývozním artiklem nejen mateřského souboru, ale i ostravského divadla v rámci republiky a českého divadla v rámci Evropy.

 

Po účasti na prestižních mezinárodních festivalech jako bylo zlínské Setkání/Stretnutie, Divadelní Brno, mezinárodní Festival Divadlo 2016 v Plzni, po pozvání na středoevropský Palm Off Festival, kterého se soubor nemohl kvůli zranění herců zúčastnit, vycestovalo Slyšení i do zahraničí.

 

Konkrétně v červnu 2016 na festival současných českých her Ein Stück: Tschechien 2016 / Kus: Česka 2016, který se konal v Berlíně a posléze na prestižní slovenskou přehlídku Divadelná Nitra v září 2016.

 

Ostravské studio České televize připravilo dokonce televizní verzi Slyšení, kterou režisérka Lenka Wimmerová vynesla z uzavřených prostor divadla a s herci ji natočila na jednom z ostravských dvorků. Premiéra televizní verze se odvysílala v květnu 2017.

 

Vítězné tažení této inscenace završil další celorepublikový úspěch. Fotograf Radovan Šťastný se se svou fotografií na plakát ke Slyšení stal jedním z oceněných na Přehlídce současné divadelní fotografie 2018, respektive získal třetí místo v kategorii Portrét v roli. Odůvodnění poroty znělo: „Za imaginativní přesah figury do světa fantazie.“

 

Radovan Šťastný se tak stal jediným mimopražským oceněným tvůrcem. Oceněná fotografie parafrázuje známý dobový snímek, portrét Adolfa Eichmanna ze soudu v Izraeli, kde se sluchátky na uších sleduje proces.

 

„ Původně jsem uvažoval, že tam konkrétně postava Eichmanna nebude, že to opíšu nějakou zkratkou. Nedokázal jsem se tím pořád poprat a vůbec jsem netušil, jak to uchopit. Na poslední chvíli mě napadlo, že by osoba Eichmanna byla vyfocená přes slzy jeho obětí, proto jsem si vymyslel to sklo s kapkami. A když jsme s Markem Cisovským tu sérii fotek vyfotili, tak jsem se zděsil, protože na jedné z nich jsem toho Eichmanna skutečně uviděl. Na všech fotkách je Marek, ale na jedné z nich je Eichmann. A to je ta fotka, která byla nakonec na plakát vybrána,“ vysvětlil genezi plakátové fotografie sám autor Radovan Šťastný.

 

Zcela vyprodaná derniéra Slyšení, která bude jeho 55. reprízou, se odehraje v pátek 22. června 2018 v 18:30 hodin.

 

Alice Taussiková, PR KSA

 

 

 

Aréna se rozloučí s legendou