František Řezníček - Ostravský fotograf

20. 4. 2018

 

Tak se jmenuje výstava, která ve foyer Komorní scény Aréna vzpomene na fotografa tělem i duší, Františka Řezníčka. Fotograf s puncem poctivé lidské kvality František Řezníček (1954-2007), rodák z Palkovic u Frýdku-Místku, vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Olomouci a později se, veden svým koníčkem, kterým bylo fotografování, vyučil fotografem na Odborném učilišti v Ostravě.

„Poprvé jsem se setkala s Františkem při našem společném působení v letech 1977 - 1980 v Obvodním kulturním středisku v Ostravě 3. Také naše další pracovní cesta se prolnula v Domě kultury pracujících Vítkovic v následujících letech. A nemohl tedy chybět ani při dokumentaci našich prvních divadelních kroků v Komorní scéně Aréna,“ vzpomíná ředitelka tohoto divadla, Renáta Huserová.

V 70. a 80. letech vydával se svými přáteli samizdatový časopis Aviatik, později Cestovatel. Od roku 1990 vedl vlastní fotoateliér a tiskárnu OFTIS. Specializoval se na reklamní, technickou a průmyslovou fotografii a spolupracoval s četnými ostravskými a regionálními periodiky. Výraznou součástí jeho tvorby byla divadelní fotografie, od poloviny 80. let úzce spolupracoval s Divadlem loutek a od 90. let s Komorní scénou Aréna. Úspěšně dokumentoval všechny ročníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic a každoročně své folklorní fotografie prezentoval ve foyeru Nové radnice v Ostravě. Jeho fotografie se objevovaly na samostatných i kolektivních výstavách. Svými snímky doprovodil četné obrazové publikace a monografie. Založil Fotoklub Ostrava a organizoval každoroční celostátní Setkání fotografů v ostravském Domě kultury. Od roku 2003 provozoval spolu s Daliborem Bednářem soukromou Galerii G7.

A co přesně je v Komorní scéně Aréna k vidění? „Ty fotografie vybírali Roman Polášek s Martinem Popelářem a jsou to snímky ze 70. a 80. let z Ostravy, něco z toho jsou naše rodinné fotky, na kterých jsme třeba my s bratrem. V kostce je to život Františka v soukromí i mimo něj té doby,“ říká k tomu Klára Řezníčková, dcera Františka Řezníčka.

Vernisáž souboru snímků Františka Řezníčka se uskuteční v pondělí 23. dubna 2018 v 17 hodin ve foyer Komorní scény Aréna a vystoupí na ní Dětský folklorní soubor Hlubinka a Cimbálová muzika Hlubinka. Výstavu uvedou ředitelka KSA Renáta Huserová a ředitelka festivalu Folklor bez hranic a vedoucí Souboru lidových písní a tanců Hlubina a Hlubinka Kateřina Macečková.

Výstava potrvá do října 2018.

František Řezníček - Ostravský fotograf