Arénu po prázdninách ozdobí Rok rozkvetlých mandragor

18. 5. 2018

Komorní scéna Aréna, v tuto chvíli nejúspěšnější ostravské i moravské divadlo, čtyřnásobná držitelka ocenění Divadlo roku, si na příští sezónu pro své diváky připravila Rok rozkvetlých mandragor.

„Mandragora byla ve středověku považována za magickou rostlinu, jejíž kořen má zázračné účinky, zejména v milostných vztazích. Dnes už v nic takového nevěříme, ale pro nás divadelníky je Mandragora především slavným titulem a jednou z prvních renesančních komedií, kterou napsal Niccolò Machiavelli. Pro tohoto autora byla komedie zrcadlem především rodinných vztahů, což platí i dodnes. A i čtyři hry následující sezóny tyto rodinné vztahy zrcadlí i dosti zábavným způsobem,“ objasňuje název sezóny dramaturg KSA Tomáš Vůjtek.

První premiérou bude hra známého slovenského dramatika Viliama Klimáčka KOMIKS. Pod tímto názvem se skrývá pět mikrodramat, která se v závěru zajímavě protnou. Klimáček je autor jednak velmi vtipný, ale coby pozorovatel také velmi kritický. Jeho postavy nám v dobrém leccos prozradí o nás samotných i o době, ve které žijeme, o čemž svědčí podtitul, který mikrodramatům dal: Už máte svého psychiatra? Režie se ujme mladý a talentovaný Tomáš Dianiška (1984), který je spoluzakladatelem, dvorním dramatikem, režisérem i hercem undergroundového a punkového Divadla F. X. Kalby, které úzce spolupracuje s Divadlem pod Palmovkou, jehož hereckého souboru je členem. V rámci udílení Cen divadelní kritiky získal ocenění Talent roku 2016.

Druhým titulem bude slavná hra Thomase Bernharda DIVADELNÍK, která je velmi chytře napsanou reflexí postavení umělce v naší společnosti. Tyranský a sebestředný umělec deptá svou rodinu a vše podřizuje svému záměru sehrát svou divadelní hru, o které je přesvědčen, že je tím nejvýznamnějším mezníkem v dějinách dramatu. V  režii André Hübner-Ochodla, Poláka s německými kořeny (1963), se Divadelníkem stane Marek Cisovský, který tak oslaví 25 let v Komorní scéně Aréna. Třetím titulem je již zmíněná MANDRAGORA, kterou nastuduje umělecký šéf Ivan Krejčí (1966). Příběh o hloupém manželovi, který si v podstatě říká o to, aby byl klamán, u nás proslavil především Jiří Menzel, který jej režíroval v Činoherním klubu v roce 1965. Soubor Arény je díky svým hereckým kvalitám s Činoherním klubem často srovnáván, proto je zcela logické, že dramaturgie sáhla po tak legendárním titulu. Poslední hrou sezóny bude ZIMNÍ SLUNOVRAT uznávaného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga, který bude v Ostravě uveden vůbec poprvé. Již tak dost napjatý rodinný večer naruší tajemný cizinec, který se vrací z Paraguaye a svými názory a vlastně i vizáží tak trochu připomíná nacistického zločince Mengeleho. Hry se ujme režijně-dramaturgický tandem Adam Svozil (1991), který byl v letošním roce nominován na Talent roku v rámci udělování Cen divadelní kritiky a Kristýna Kosová (1992). Oba mladí umělci také za svůj režijní debut získali Cenu Marka Ravenhilla.

V nabídce abonomá zůstává Premiérové předplatné, které je v prodeji do konce září 2018, dále pak běžné typy předplatného, které se budou prodávat do konce října 2018, zůstává i oblíbené Dopolední předplatné a Vánoční/Novoroční předplatné, které je v prodeji až do půlky ledna 2019 a velmi často je využíváno coby zážitkový vánoční dárek.

„Komorní scéna Aréna i letos přichází s novinkou, kterou se stanou Podzimní a Letní předplatné. Ty obsahují pouze tři tituly za sníženou cenu, které diváci shlédnou během dvou měsíců - u Podzimního během září a října a u Letního během května a června,“ říká k tomu ředitelka KSA Renáta Huserová.

Nadále zůstávají zachovány speciální bonusy pro předplatitele, kdy ke každému zakoupenému předplatnému lze po předložení průkazky předplatitele získat 10% slevu ve vinotéce U mostu přímo vedle KSA, 10% slevu v Čajovně u Sýkorova mostu a zprostředkovatelé předplatného získávají za každých 10 nových předplatitelů jedno bonusové předplatné. Karta předplatitele je přenosná, lze ji tedy zapůjčit, nebo darovat. Předplatné lze zakoupit v pokladně Komorní scény Aréna a v Ostravském informačním servisu (OIS) a v prodeji bude od 21. května 2018.

 

Alice Taussiková, PR KSA

http://www.divadloarena.cz/prodej-online/predplatne/

Arénu po prázdninách ozdobí Rok rozkvetlých mandragor