Úspěch v soutěži divadelní fotografie

15. 5. 2018

Komorní scéna Aréna zaznamenala další celorepublikový úspěch.

Fotograf Radovan Šťastný se se svou fotografií na plakát k inscenaci KSA Slyšení stal jedním z oceněných na Přehlídce současné divadelní fotografie 2018, respektive získal třetí místo v kategorii Portrét v roli. Odůvodnění poroty znělo: „Za imaginativní přesah figury do světa fantazie.“

Radovan Šťastný se stal jediným mimopražským oceněným tvůrcem.

Radovan Šťastný fotí plakáty pro Komorní scénu Aréna od roku 2011 a spolu s fotografem Romanem Poláškem a grafičkou Alenou Srokovou stojí za vizuální stránkou prezentace divadla.

Oceněná fotografie parafrázuje známý dobový snímek, portrét Adolfa Eichmanna ze soudu v Izraeli, kde se sluchátky na uších sleduje proces.

„Je to vlastně paradox, protože já strašně rád dělám v Aréně na fotkách na plakáty a zrovna na téhle jsem pracoval hrozně nerad, skoro jsem ji nechtěl dělat. Protože osoba Adolfa Eichmanna, o které ta hra je, a kterou jsem měl zpodobnit, mi byla z duše nepříjemná, vlastně vůbec přemýšlet nad ním mi bylo nepříjemné. Původně jsem proto uvažoval, že tam konkrétně postava Eichmanna nebude, že to opíšu nějakou zkratkou. Nedokázal jsem se tím pořád poprat a vůbec jsem netušil, jak to uchopit. Na poslední chvíli mě napadlo, že by osoba Eichmanna byla vyfocená přes slzy jeho obětí, proto jsem si vymyslel to sklo s kapkami. A když jsme s Markem Cisovským tu sérii fotek vyfotili, tak jsem se zděsil, protože na jedné z nich jsem toho Eichmanna skutečně uviděl. Na všech fotkách je Marek, ale na jedné z nich je Eichmann. A to je ta fotka, která byla nakonec na plakát vybrána,“ vysvětluje Radovan Šťastný.

Soutěžní Přehlídka současné divadelní fotografie je prezentací výsledků a samostatnou částí výstavy Česká divadelní fotografie 1859 – 2017. K jejímu uspořádání vedla její organizátory „snaha zvýšit povědomí o svébytném a poněkud opomíjeném uměleckém druhu. Cílem přehlídky je prostřednictvím oceněných fotografií ´podat zprávu´ o současném divadle v České republice a o současné divadelně-fotografické tvorbě s ambicí aktivizovat divadelně-fotografickou obec a vytvořit prostor pro odbornou reflexi tvorby.“

Soutěže se zúčastnilo 121 tvůrců se 1 348 fotografiemi, pořízenými v letech 2015–2017, a to ve dvou kategoriích: Profesionální (Inscenace a Portrét v roli) a Studentské (Volné téma s divadelní tematikou). Odborná pětičlenná porota, reprezentující umělecké profese teoreticky i prakticky spjaté s divadlem (předseda fotograf Josef Ptáček, teatroložka Anna Hejmová, režisérka Kamila Polívková, fotograf Jaroslav Prokop a teatrolog Ondřej Svoboda) udělila v každé z kategorií tři hlavní ceny a několik čestných uznání.

Tato soutěž proběhla v České republice poprvé a pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších fotografií od čtyřiceti tvůrců.

Na výstavě Česká divadelní fotografie lze nalézt originály unikátních a dosud nepublikovaných hereckých portrétů z poloviny 19. století, nejrůznější historické fotografie z divadelního prostředí, glamour portréty z Atelieru Langhans, nebo umělecky cenné fotografie meziválečné avantgardy. Poválečné období divadelní fotografie reprezentují osobnosti jako Václav Chochola, Josef Koudelka, Jaromír Svoboda, Jaroslav Krejčí a další. První souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí tak představuje různé podoby divadla a jeho proměny v uplynulých téměř sto padesáti letech. Výstava zároveň přináší zajímavý a neotřelý vhled do dějin českého divadla prostřednictvím jeho fotografií.

Alice Taussiková, PR KSA

Úspěch v soutěži divadelní fotografie