Historická trilogie Komorní scény Aréna v Praze

25. 10. 2017

Komorní scéna Aréna, Divadlo roku 2016 se bude v rámci festivalu Ostrava v Praze!!! letos prezentovat hned třemi pohostinskými představeními v hlavním městě.

Pro pražské diváky tak půjde o výjimečnou příležitost shlédnout během tří dnů trilogii inscenací her Tomáše Vůjtka a režiséra Ivana Krejčího.

Inscenace Slyšení, Smíření a S nadějí, i bez ní mohou Pražané navštívit ve dnech
4., 5. a 6. listopadu 2017 v prostoru La Fabrika, vždy od 19:30 hodin.

Inscenace se budou hrát v historicky chronologickém pořadí, tedy nejprve Slyšení, pak Smíření (nejnovější část - premiéru měla letos v červnu) a nakonec S nadějí, i bez ní (inscenováno jako první z trilogie, v tomto případě půjde o poslední možnost tuto legendární inscenaci shlédnout, v listopadu 2017 bude mít totiž svou derniéru).

Hlavní postavou Slyšení je bývalý nacistický pohlavár Adolf Eichmann, úřednický perfekcionista, který své schopnosti věnoval úkolu, který mu jeho nadřízení vybrali: „konečnému řešení židovské otázky“. Eichmann se ve hře snaží obhájit a dožaduje se slyšení před Bohem, který však stále nepřichází.
Hraje ho Marek Cisovský, pro nějž byla role přímo napsána. Inscenaci režíroval umělecký šéf Arény Ivan Krejčí (stejně jako další díly této trilogie) a Slyšení bylo posléze vyhlášeno Inscenací roku 2015 v anketě Divadelních novin, v rámci udílení cen Divadelní kritiky 2015 se stalo Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou, Inscenací roku a Marek Cisovský za roli Adolfa Eichmanna získal Cenu za mužský herecký výkon.

Smíření je druhým dílem volné historické trilogie a zabývá se odsunem/vyhnáním Němců po druhé světové válce. Vrací se ke krvavému běsnění, které krátce po skončení druhé světové války zachvátilo naše pohraničí a předcházelo masivnímu přesunu obyvatel, v jehož důsledku muselo na tři miliony Němců opustit své domovy. Peripetiemi těchto česko-německých vztahů ve hře provázejí postavy Funkcionáře, Partyzána a Vojáka, kteří se vyhánění i osidlování aktivně účastní. Všudypřítomný Český sbor pak slovem, veršem i zpěvem dodává autentický komentář. Hra zobrazuje excesy, ke kterým skutečně došlo a které jsou i úředně zdokumentovány. Argumenty, kterými se tehdejší vraždění ospravedlňovalo, nám dnes můžou připadat směšné, ale tehdy se jim nikdo nesmál.

Hra S nadějí, i bez ní vznikla podle knihy Josefy Slánské, vdovy po popraveném bývalém tajemníkovi KSČ, Rudolfu Slánském. Inscenace je reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo moderních dějin vůbec, neboť je dovedena až do devadesátých let minulého století. Hra byla napsána pro představitelku hlavní role Alenu Sasínovou-Polarczyk. Inscenace získala několik prestižních cen, v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2009 se hra umístila na druhém místě (první místo nebylo uděleno), Alena Sasínová-Polarczyk obdržela Cenu Českého divadla, inscenace se pyšní i Cenou Marka Ravenhilla a autor hry, Tomáš Vůjtek, dostal za tuto inscenaci zvláštní ocenění Hvězda na vrbě v rámci udílení Cen Alfréda Radoka. Ač chronologicky poslední z trilogie, inscenována byla jako první, v lednu 2012.

Jde o mimořádnou příležitost shlédnout chronologicky a v koncentrovaném časovém období inscenace, z nichž dvě se výrazně podílely na tom, že právě ostravská Komorní scéna Aréna byla třikrát po sobě vyhlášena nejlepším divadelním souborem v České republice a získala ocenění Divadlo roku – 2013, 2015, 2016.


Alice Taussiková, PR KSA

www.divadloarena.cz
https://vpraze.ostrava.cz/program/

http://www.divadloarena.cz/repertoar/slyseni
http://www.divadloarena.cz/repertoar/smireni
http://www.divadloarena.cz/repertoar/s-nadeji-i-bez-ni

Historická trilogie Komorní scény Aréna v Praze