Aréna u Peciválů

10. 5. 2017


K netradičnímu propojení dvou společensky angažovaných světů dojde příští týden ve známé ostravské restauraci U Peciválů. Svou vernisáž zde bude mít výstava nazvaná lapidárně Aréna u Peciválů.
Půjde o soubor několika set snímků, které představí šest inscenací Komorní scény Aréna. Nafotil je dvorní fotograf divadla Roman Polášek (1967), který práci Arény fotograficky zaznamenává již deset let.
Snímky budou promítány v digitálních rámečcích, každou inscenaci reprezentuje kolem stovky fotografií (93 - 120), přičemž fotky poběží za sebou v pětivteřinových intervalech.
Komorní scéna Aréna je nejmenším a nejmladším ostravským divadlem se stálým souborem, které se za dvacet let své existence vypracovalo na špičku českého divadelního světa. Důkazem je řada ocenění (Ceny Thálie, Ceny Alfréda Radoka, Ceny Českého divadla, Cena Marka Ravenhilla, Ceny divadelní kritiky ad.), jež soubor obdržel především v posledních letech, a které již třikrát korunovala cena nejvyšší, titul Divadlo roku (2013, 2015, 2016) pro nejlepší divadelní soubor v České republice.
V restauraci U Peciválů trvá tradice fotografických či videoartových expozic od roku 2012, kdy zde začali vystavovat svá díla studenti Fakulty umění Ostravské univerzity a spřízněné umělecké duše. Původně mohli návštěvníci shlédnout až 15 výstav do roka, nyní se jejich počet sníží. Změny ve vystavovacím plánu má na svědomí nový organizátor těchto doplňkových akcí Roman Bílek. Aktuálním záměrem je otevřít výstavy U Peciválů široké veřejnosti a přinést žánrovou pestrost. „Zajímají nás výstavy, které tematicky či autorsky souvisí s Ostravou nebo naším krajem, protože U Peciválů je ostravská hospoda, do které chodí především místní. Proto chceme snímky, které žánrově co nejpestřeji zachycují zdejší události,“ říká organizátor. „Těmito výstavami se vydáváme na novou cestu. Je to věc, která není běžně v hospodách k vidění a mohla by mít i další, než jen estetický význam.“
Aréna U Peciválů je teprve třetí expozicí z nového cyklu, předcházela ji výstava snímků komunity Urbex-Ova s názvem Nafoceno v utajení, která se setkala s veřejným ohlasem. „Spojení s Romanem Poláškem přišlo zcela přirozeně, protože mimo jiné fotí v divadlech, tedy prostředí, kde se také pohybuji. O Arénu jsem stál, protože se mi líbí její repertoár a také kouzlo těsného kontaktu diváka s hercem,“ doplňuje organizátor.
Roman Polášek pro svou výstavu vybral snímky ze šesti inscenací, které má divadlo aktuálně stále na repertoáru. Hráči, Topdogs, Lidumor, Slyšení, Lidská tragikomedie a Slepice představují žánrovou rozmanitost a stylovou pestrost a tudíž mohou představit divadlo v celé šíři jeho uměleckého záběru.
Vernisáž výstavy Aréna u Peciválů za účasti autora snímků i zástupců divadla se uskuteční 17. května 2017 v 18 hodin v restauraci U Peciválů, Stodolní 851/4, Ostrava
Výstava potrvá do 30. června 2017.

Alice Taussiková, PR KSA

Aréna u Peciválů