Běžná rodina ve foyer divadla

25. 10. 2016

Běžná rodina je název souboru slovenské fotografky Jana Hojstričové. Právě její snímky z nedávné doby budou první fotovýstavou letošní sezóny v Komorní scéně Aréna. Jana Hojstričová se narodila v roce 1972 na Myjavě a vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Pracuje jako fotografka a pedagožka, přičemž od roku 1998 vyučuje na Katedře fotografie a nových médií VŠVU.
Na výtvarnou scénu vstoupila v 90. letech 20. století. Nosným tématem její fotografické tvorby je tělo, které staví do kontextu s rostoucím vlivem konzumní společnosti. Fotografickou tvorbu v současnosti zaměřuje na vizuální sociologickou interpretaci vyjadřující se ke stavu dnešní rodiny.
Jako autorka se zúčastnila celé řady domácích a zahraničních výstav a fotografických festivalů, například: Fotofest Houston, Měsíc fotografie Bratislava, Mezinárodní festival mladé fotografie v Ljublani, Mezinárodní festival fotografie v Lodži, Septembre de la Photographie, Lyone, Moisdela Photo a Paris ve Francii. Získala cenu Fotograf roku 2013, udělovanou Středoevropským domem fotografie, OZ FOTOTO, Photoportem a Sdružením slovenských profesionálních fotografů.
V roce 2010 začala spolupracovat s Palom Machom na společných projektech s autorským fotografickým obrazem na sklo. Vystavovali v Museu Kunstpalast Düsseldorf, na mezinárodním projektu “Body Talk”, Dánsko, kurátorském projektu Slovenské národní galerie “Krv” a na dalších výstavách na Slovensku a v zahraničí.
V Komorní scéně Aréna bude představeno sedm velkoformátových barevných fotografií z jejího souboru Běžná rodina. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 25. října 2016 v 17 hodin a průvodním slovem ji uvede kurátor výstavy a fotograf Roman Polášek.

Alice Taussiková, PR KSA
 

Běžná rodina ve foyer divadla