Kunstkomora v Komorní scéně Aréna

22. 2. 2017

Do tajemné Kunstkomory neboli kabinetu kuriozit budou moci diváci brzy nahlédnout v Komorní scéně Aréna. Stane se tak díky stejnojmenné výstavě Šimona Pikouse, která se představí v rámci pravidelných fotografických výstav ve foyer divadla.
Snímky Šimona Pikouse z tohoto souboru představují exkurzi do manýristických zátiší novověku. Kompozice fotek jsou záměrně přehuštěné, a na rozdíl od idyly jednoduchého zátiší lze vnímat jisté varování. Manýrizmus vždy jednu epochu či směr završoval a exaltoval vše, co ta či ona doba obsahovala. Zobrazoval mnohdy až nestoudný přebytek a signalizoval zánik. Současně předznamenává vznik něčeho nového. Autor si propůjčuje smýšlení mistrů pozdní renesance o hříšné stránce bezbřehého přebytku. U některých snímků autor vše ještě podtrhuje exkluzivní adjustáží. V paralelní sérii volných fotografií pak autor vyjímá z opulentních kompozic jeden prvek, symbol a staví z něho nový jednoduchý obraz.
Šimon Pikous je vyučeným fotografem, později pracoval jako prodavač knih, pracovní terapeut duševně nemocných v organizaci Fokus MYklub a tajemník Jizersko-ještědského horského spolku. Nyní funguje coby profesionální fotograf. Studuje Institut tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Aktuálně je vítězem soutěže Czech Press Photo 2016 v kategorie portrét, kde zpodobnil judistu Lukáše Krpálka.
Na počátku jeho fotografické tvorby je patrný vzor otce Jana, fotografa proslulého především montážemi a zátišími. V současnosti se však jeho projev přiklání k jiným tématům a formám: zatímco jeho ranější projekty Křížová cesta a Verše psané světlem vycházejí ze snahy uchopit prostřednictvím fotoaparátu duchovní otázky, novější instalace Vyvolení a Vypadáš skvěle s hravostí i cynismem spíše reflektují paradoxy současného života. Tak i například parodoval Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 cykly TRIUMPH DES WILLENS (Triumf vůle) a FEST DER SCHÖNHEIT (Festival, přehlídka krásy) nebo se prochází na hranici mezi životem a snem v lynchovském SLIMÁCI NEJSOU, ČÍM SE ZDAJÍ BÝT. V jeho zatím posledním uzavřeném fotografickém cyklu DIE WALKŮRE můžeme nacházet nové prvky vycházející z období romantismu. V Severočeském muzeu v Liberci (2015) vystavil úspěšný cyklus SECHZEHN ÄPFEL AUS DEM GÄRTCHEN DER TANTE FRIEDA, který se zabýval historií a mytologií Sudet.
Průběžně si zahrává s dekadencí, což on sám nazývá romantismem na druhou. Dokladem je v Aréně vystavovaný cyklus KUNSTKAMMER.
Samostatné fotografické výstavy měl například v Galerii M v Milevsku, v Experimentálním studiu v Liberci či liberecké Malé výstavní síni, pražském PENklubu, Ambrožově galerii v Hradci Králové, Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a Českém centru München. Společně s fotografickou skupinou 7,65 vystavoval i v Albin Polasek Museum a Progress Energy Art Gallery v USA. Účastnil se na dalších kolektivních výstavách mimo jiné v Brně, Bratislavě, Olomouci a dalších městech. V roce 2015 mimo jiné vystavoval v Severočeském muzeu v Liberci a Oblastní galerii v Liberci.
Vernisáž výstavy Kunstkomora - kabinet kuriozit bude v pondělí 27. února 2017 v 17 hodin. Slovem ji uvedou její kurátoři Roman Polášek a Martin Popelář a potrvá do konce června 2017.
Alice Taussiková, PR KSA

Kunstkomora v Komorní scéně Aréna