Robo Kočan a jeho Obrazy paměti v Aréně

24. 2. 2016

S třetí fotografickou výstavou ve foyer Komorní scény Aréna diváci navštíví hned dva naše sousedy. V osobnosti Popradčana Robo Kočana budou moci nahlédnout do současné slovenské fotografie a prostřednictvím jeho souboru Obrazy paměti (2011) se podívají do Polska.
Robo Kočan se narodil v roce 1968 v Popradu a po studiu fotografie na Střední umělecko-průmyslové škole v Košicích, vystudoval obor fotografie i na katedře vizuálních médií Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Absolvoval několik tvůrčích zahraničních pobytů, má za sebou přes čtyřicet samostatných a na osmdesát kolektivních výstav na Slovensku i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v Slovenské národní galerii v Bratislavě, Národní galerii v Praze, v Museum of Fine Arts v texaském Houstonu, v European Central Bank ve Frankfurtu a v soukromých sbírkách na Slovensku, v ČR, Polsku, Rakousku, Holandsku, Francii, USA, Kanadě a Austrálii.
Robo Kočan je z těch, kterým se podařilo spojit různé směry fotografie tak, aby se tomu, co jej baví, mohl věnovat i jako zaměstnání. Vedle komerčního focení na zakázku a výroby interiérových fotoobrazů, tak zůstává věrný i umělecké fotografii, kterou vystudoval, a kterou se prezentuje na uměleckém fóru. Jeho umělecké práce bývají přirovnávány k hravým dílům fotografů slovenské nové vlny, které ostatně byly v době studií jeho vzorem.
Na svém kontě má Robo Kočan čtrnáct fotografických souborů, přičemž Obrazy paměti z roku 2011 jsou jeho posledním dokončeným cyklem. Jde o sérii, která byla vytvořena ke dvacátému výročí vzniku Visegrádské čtyřky. Tehdy byl z každé země V4 vybrán jeden fotograf, který měl svým pohledem zachytit zemi sousedů. Robo Kočan si vybral Polsko, které nafotil od Tater až po Balt. Spojením několika vrstev fotografií, které pro něj tuto zemi symbolizují, vytvořil poetické obrazy sousedů, které od jeho rodného Slovenska dělí pouze Tatry. http://robokocan.com/#/obrazy_pamati/
Výstava ve foyer Komorní scény Aréna představí čtrnáct výtvarně akcentovaných snímků sousedního Polska, které vznikly metodou několikanásobných expozic, spojením několika vrstev fotografií v počítači a jejich následným promazáváním, zdůrazňováním či potlačováním.
Vernisáž se uskuteční v úterý 1. března 2016 v 17 hodin a průvodním slovem ji uvede kurátor výstavy fotograf Roman Polášek. Hudebně vernisáž na kytaru doprovodí Jiří Veselý, který zahraje skladby kytarových skladatelů druhé poloviny 20. století - Kolorit č. 1 Milana Tesaře a Variaci na Anatolskou lidovou píseň Carla Domeniconiho.
V rámci vernisáže rovněž proběhne slosování těch z diváků KSA, kteří se zúčastnili dotazníkové akce Institutu umění - Divadelního ústavu.
Alice Taussiková, PR KSA

Robo Kočan a jeho Obrazy paměti v Aréně