Slyšení se stává mezinárodním divadelním vývozním artiklem

21. 6. 2016

Kritiky i diváky oceňovaná inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího už zaznamenala řadu úspěchů nejen u nás, ale stává se vývozním artiklem českého divadla i v rámci Evropy.

Po účasti na prestižních mezinárodních festivalech jako je zlínské Setkání/Stretnutie, Divadelní Brno, po pozvání na středoevropský Palm Off Festival, kterého se soubor nemohl kvůli zranění herců zúčastnit, vycestuje nyní Slyšení i do zahraničí.
Konkrétně na festival současných českých her Ein Stück: Tschechien 2016 / Kus: Česka 2016, které budou ve dnech 22. a 23. června 2016 prezentovány v německém Berlíně.
Festival pořádá berlínský spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater e. V. ve spolupráci s Českým centrem Berlín.
Spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater (Fórum pro překlad a divadlo) propojuje práci překladatelů a autorů s praktickým divadelním provozem, pořádá dílny, čtení a tematické pódiové diskuze na téma mezinárodní divadelní spolupráce. Od svého založení se Drama Panorama soustředí na prezentaci nových divadelních her a metodiky divadelního překladu prostřednictvím řady čtení, pódiových diskuzí a dílen. Jedním z cílů Drama Panorama je představit nové aktuální cizojazyčné hry v německém překladu.
České centrum Berlín patří k celosvětové síti 22 Českých center, která jsou aktivním zprostředkovatelem České republiky v zahraničí. České centrum Berlín vede v Berlíně a na severu a východě Německa dialog s německou veřejností již od roku 1993. Jeho programové těžiště tvoří současné umění, věda a inovace, dokumentární film, literatura, hudba, design a architektura. České centrum rovněž organizuje jazykové kurzy češtiny na všech úrovních.
Po úspěšném pilotním ročníku festivalu české dramatiky v roce 2014 opět představí toto bienále aktuální české divadelní hry. Důvodem je řada nových českých divadelních autorů, jejichž texty jsou aktuální v celoevropském měřítku, přesto jsou v zahraničí málo známé. Berlínský spolek Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater e. V. ve spolupráci s Českým centrem Berlín tak chce tímto dvoudenním festivalem přispět k propagaci nové generace českých dramatiků.
Nejprve 22. června 2016 proběhnou v galerii Českého centra Berlín scénická čtení tří současných českých her v německém překladu, po nichž se uskuteční divácká diskuze s autory. Druhý den festivalu, 23. června 2016, je věnován právě Slyšení Komorní scény Aréna, která tuto inscenaci pohostinsky odehraje v berlínském divadle Theater unterm Dach. Soubor bude hrát v češtině se simultánním tlumočením do sluchátek.
Festival podpořil Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Ostrava, Institut umění – Divadelní ústav, Dilia, o. s. a Theater unterm Dach.
http://www.drama-panorama.com/cs/2016-2/kus-ceska-2016/
Slyšení je závěrečnou částí volného historického cyklu dramaturga Tomáše Vůjtka. Prvním dílem byla hra S nadějí, i bez ní, druhým je Smíření, které bude mít v Aréně premiéru v příští sezóně. V roce 2013 bylo Slyšení oceněno v dramatické soutěži Alfréda Radoka, kde získalo 3. místo. Hlavní postavu Adolfa Eichmanna hraje Marek Cisovský, pro nějž byla role přímo napsána, a který za ni letos získal Cenu divadelní kritiky v kategorii Mužský herecký výkon. Sama inscenace navíc získala prvenství v anketě Divadelních novin a stala se Inscenací roku 2015, stejný titul obdržela i v rámci Cen divadelní kritiky a rovněž se stala Nejlepší poprvé uvedenou českou hru roku.
Po prázdninách čekají Komorní scénu Aréna další festivalové výjezdy, tentokrát na mezinárodní Festival Divadlo 2016 v Plzni (7. - 15. 9. 2016) a na prestižní slovenskou přehlídku Divadelná Nitra (23. – 28. 9. 2016).
Alice Taussiková, PR KSA

http://www.divadloarena.cz/repertoar/slyseni
http://www.divadloarena.cz/media/ke-stazeni/slyseni - fotografie v tiskové kvalitě


 

Slyšení se stává mezinárodním divadelním vývozním artiklem