Fenomenální úspěch Komorní scény Aréna

23. 3. 2016

V neděli 20. března 2016 zaznamenala Komorní scéna Aréna i celé ostravské a vůbec moravské divadlo jeden z největších úspěchů všech dob. V rámci předávání Cen divadelní kritiky proměnila všechny své nominace v ceny.
Aréna měla, společně s pražským Divadlem v Dlouhé, nejvyšší počet nominací ze všech českých a moravských divadel, a to hned v pěti kategoriích.
Ceny divadelní kritiky jsou výroční ceny za umělecké výkony v rámci českého divadla, udělované od roku 2014 na základě hlasování kritiků. Anketu mezi kritiky pořádá a ceny uděluje časopis Svět a divadlo (SAD). Ceny plynule navázaly na Ceny Alfréda Radoka, když v roce 2014 Nadační fond cen Alfréda Radoka ukončil jejich udělování.
Slavnostní odpoledne proběhlo ve Velkém sále Divadla Minor v Praze za účasti ministra kultury Daniela Hermana a prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady.
Talentem roku byl vyhlášen nejmladší člen KSA Štěpán Kozub, kterého mohou diváci vidět především v roli vídeňského knížete Vincentia v oceňované inscenaci Něco za něco z počátku této sezóny.
Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou se stalo Slyšení Tomáše Vůjtka, jevištní podoba této hry v režii Ivana Krejčího se stala Inscenací roku a Marek Cisovský za roli Adolfa Eichmanna ve jmenované inscenaci získal Cenu za mužský herecký výkon.
Nakonec vše zastřešila cena nejvyšší, prestižní ocenění Divadlo roku 2015.
Ankety časopisu Svět a divadlo se v letošním roce zúčastnilo 71 divadelních kritiků a teoretiků, hlasy dostalo 67 inscenací. Součet hlasů pak stanovil vítěze.
Shrnutí:
KOMORNÍ SCÉNĚ ARÉNA dalo svůj hlas pro cenu Divadlo roku 2015 17 kritiků, druhé v pořadí se umístilo Divadlo v Dlouhé s 12 hlasy.
Kritička T. Lazorčáková: „Za dramaturgickou invenci, inscenační nápaditost a zejména za vzácnou hereckou vyrovnanost kvalitního souboru ve všech inscenacích.“
Kritik J. P. Kříž: „…série jejich inscenačních úspěchů v roce 2015 nemá v Česku konkurenci…“
SLYŠENÍ zvítězilo jako Nejlepší inscenace roku 2015 s 12 hlasy rozdílem 1 hlasu od druhého místa, které zaujala inscenace hry L. Klímy Lidská tragikomedie z Divadla v Dlouhé.
Kritikové K. Černá a P. Feyfar: „Autorovi se podařilo velice organicky spojit „velké“ dějiny se skutečnými událostmi v Ostravě a při vší dramatičnosti a tragice zachovat si humor a ironii. Spojení dramatických prvků s humorem charakterizuje i režijní práci Ivana Krejčího.“
MAREK CISOVSKÝ získal cenu Nejlepší mužský herecký výkon roku 2015 za roli A. Eichmanna v inscenaci Slyšení počtem 19 hlasů, Juraj Kukura na 2. místě 9 hlasů
Kritik J. Štefanides: „Ucelený, ujasněný, do detailu propracovaný obraz „hrdého“ Evropana mrazí…“
Kritikové V. Just, J. P. Kříž: „Cisovský s pokorou, a jenom s náznakovým odstupem, podřídil Eichmannovi celý osobní herecký naturel.“
SLYŠENÍ Tomáše Vůjtka - Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2015 - získalo 17 hlasů, druhý Zásek Dejvického divadla obdržel 4 hlasy
Kritička P. Bergmannová: „Za osobitě ironickou interpretaci historie s důrazem na téma zrodu zla a odpovědnosti za něj.“
ŠTĚPÁN KOZUB - Talent roku 2015
„…právě vystudoval Janáčkovu konzervatoř, je mu teprve osmnáct let. V roli Vincentia se pohyboval jistě, nalezl si výrazný stylizovaný projev, který působil velmi komicky, na hranici karikatury. Jeho obličejové rysy jsou netuctové, disponuje mnoha hlasovými polohami, jeho dikce je tu mrštná, tu pedantsky přesná i fanaticky přísná…“ (T. Lazorčáková, J. Mlejnek, N. Škvarová)
Aréna tak letos navázala na úspěchy předchozích let, kdy např. Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta získala ocenění Inscenace roku 2013 v anketě Divadelních novin a posléze se soubor stal Divadlem roku 2013 v rámci udělování Cen Alfréda Radoka.

Alice Taussiková, PR KSA


 

Fenomenální úspěch Komorní scény Aréna