Několikanásobná nominace Komorní scény Aréna na Ceny divadelní kritiky 2015

18. 2. 2016

Komorní scéna Aréna po lednovém úspěchu, kdy inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení v režii uměleckého šéfa KSA Ivana Krejčího získala titul Inscenace roku 2015 v rámci ankety Divadelních novin, dál pokračuje v dobře našlápnutém roce.

Dnes byla veřejnost seznámena s nominacemi na Ceny divadelní kritiky 2015, v nichž má Aréna hned několik želízek v ohni. Tedy přesně řečeno pět, přičemž vedle pražského Divadla v Dlouhé získala jen ona tento vysoký počet nominací. (osmnáct nominací se váže na pražské scény, sedm na ostravské, dvě na Kladno a jedna na Brno a Ústí nad Labem)
Cena divadelní kritiky je výroční cena za umělecké výkony v rámci českého divadla, udělovaná od roku 2014 na základě hlasování kritiků. Anketu mezi kritiky pořádá a ceny uděluje časopis Svět a divadlo (SAD). Cena plynule navázala na Cenu Alfréda Radoka v situaci, kdy Nadační fond cen Alfréda Radoka po ročníku 2013 ukončil její udělování.
Jaké jsou tedy nominace Komorní scény Aréna?
SLYŠENÍ v kategorii Nejlepší inscenace roku 2015
MAREK CISOVSKÝ v kategorii Mužský herecký výkon roku 2015 za roli A. Eichmanna v inscenaci Slyšení
KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA v kategorii Divadlo roku 2015
SLYŠENÍ v kategorii Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2015
ŠTĚPÁN KOZUB v kategorii Talent roku 2015
„Tolik nominací jsme ještě nikdy najednou neměli. Je to veliký úspěch pro Arénu i pro Ostravu a musím říct, že jsem na svůj mančaft velice hrdá,“ říká viditelně dojatá ředitelka Komorní scény Aréna Renáta Huserová.
A jak vidí šance, že se nominace promění ve skutečné ceny? „Byla bych šťastná, kdyby vyšla cena pro Marka Cisovského, protože si ji za tu ohromnou práci zaslouží. Ale i kdybychom neproměnili žádnou z nominací, už jen je samotné vnímám jako obrovský úspěch,“ dodává Renáta Huserová.
Podobně to vidí i umělecký šéf Arény Ivan Krejčí. „Šance těžko odhadovat, už za nominace jsme ale šťastni. Ta dlouhodobá kontinuální práce se úročí a má nejen divácký, ale i kritický ohlas. Jsem moc rád, že v nominacích jsou i herecké kategorie, protože Marek Cisovský je ve Slyšení skutečně mimořádný. A také je to důkaz, že se nám stále daří objevovat nové talenty, nejnověji právě Štěpána Kozuba. Je to znamení, že divadlo je v dobré kondici, a že nás to pořád baví.“

Hlasování v anketě časopisu Svět a divadlo se zúčastnilo 71 kritiků.
Ceny budou slavnostně předány v neděli 20. března v 16:20, po představení Libozvuky, v Divadle Minor. Hlavním mediálním partnerem Cen divadelní kritiky 2015 je Česká televize, která bude jejich předávání streamovat.

Alice Taussiková, PR KSA

Více na http://www.svetadivadlo.cz/cz/CDK15/cdk2015nom

Několikanásobná nominace Komorní scény Aréna na Ceny divadelní kritiky 2015