Ruská zavařenina v České televizi

29. 10. 2015

Legendární inscenaci Komorní scény Aréna, Ruskou zavařeninu, čeká po dvou letech od její divadelní premiéry i premiéra televizní.

Ruská zavařenina je text současné ruské dramatičky Ludmily Ulické, na prknech Komorní scény Aréna ji pohostinsky nastudoval režisér Ivan Rajmont a hraje se od června roku 2013.
Od té doby inscenace zaznamenala nebývalý úspěch mezi odbornou i laickou veřejností a nasbírala hned několik význačných ocenění. Zvítězila např. na Festivalu divadel Moravy a Slezska, v anketě Divadelních novin se stala Inscenací roku a i s jejím přispěním byla divadlu udělena naše nejvyšší divadelní cena a KSA se stala Divadlem roku 2013 v rámci udělování Cen Alfréda Radoka v březnu 2014.
Zřejmě i proto se ostravské studio České televize rozhodlo pořídit televizní záznam tohoto pozoruhodného jevištního díla. Na konci listopadu loňského roku se tak štáb pod vedením režiséra Marcela Petrova a hlavního kameramana Patrika Hoznauera přesunul na jeviště i do foyer Komorní scény Aréna a během dvou dní inscenaci natočil. Protože se záznam snímal na pět kamer, v sále zbylo místo už jen pro dvanáct diváků, kteří svými reakcemi oživili celé představení.
Hotový záznam během prvních sedmi prosincových dní sestříhal zkušený střihač Jaromír Vašek a jeho konečná stopáž je 130 minut.
Televizní záznam Ruské zavařeniny vznikl v Tvůrčí producentské skupině multižánrové tvorby Kateřiny Ondřejkové a jeho vysílání je naplánováno na pondělí 2. listopadu 2015 ve 20:20 hodin na ČT Art.

Alice Taussiková, PR KSA

Ruská zavařenina v České televizi