Slyšení se stalo festivalovou výkladní skříní Arény

7. 10. 2015

Inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení právě zažívá vítězné tažení po českých i zahraničních divadelních přehlídkách. O účast této inscenace projevilo totiž zájem několik festivalů nejrůznějšího zaměření a profilace. Inscenace měla v režii uměleckého šéfa Komorní scény Aréna Ivana Krejčího svou českou premiéru letos v únoru a postupně se tak stala doslova vývozním artiklem nejmenší ostravské scény.

Hned několik prestižních divadelních festivalů ji totiž zařadilo do svého programu jak letos, tak i v příštím roce, a tak herce obsazené v této inscenaci čeká řada dlouhých cest.


První z nich povede do Hradce Králové, kde ve zdejším Klicperově divadle právě probíhá 12. ročník přehlídky s názvem Čekání na Václava. Jde o maraton nejrůznějších divadelních druhů a žánrů, který trvá celý měsíc a během něhož se představí řada známých divadel, titulů i herců z celé republiky. Slyšení se tam představí v sobotu 10. října 2015 ve Studiu Beseda.


Dalším festivalem, kam Slyšení zamíří, bude 15. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska, který pořádá Těšínské divadlo v Českém Těšíně. Festivalové představení se odehraje 5. listopadu 2015 od 19 hodin, a protože jde o soutěžní přehlídku, budeme držet palce, aby stejně jako v předchozích letech, i letos Komorní scéna Aréna přivezla Hlavní cenu FDMS nazvanou Těšíňanka.


O týden později, 12. listopadu 2015, se Slyšení představí v naší metropoli, a to v rámci specifické přehlídky ostravského divadelního světa s názvem Ostrava v Praze!!! Komorní scéna Aréna bude hrát již tradičně v prostoru spřáteleného Divadla Komedie, kde už se představila např. s titulem S nadějí, i bez ní, který je součástí volné historické trilogie stejně jako právě Slyšení a do budoucna plánované Smíření.


Přímo z Prahy, jen s překládkou věcí v Ostravě, se osazenstvo Slyšení vydá do metropole našich sousedů a v sobotu 14. listopadu 2015 herce čeká pohostinské vystoupení na Festivalu slobody 2015 ve slovenské Bratislavě. Tuto přehlídku organizuje Ústav pamäti národa a jde o multižánrový mezinárodní festival, který připomíná a analyzuje období nesvobody a totality na Slovensku.


Poslední přehlídkou, na niž zatím Komorní scéna Aréna dostala se svým Slyšením pozvání, je festival Ein Stück: Tschechien 2016/ Kus Česka 2016, který se koná v německém Berlíně a rozšiřuje tak povědomí o současné české hře a její scénické realizaci a zároveň přispívá k většímu zastoupení české dramatiky na německé a mezinárodní divadelní scéně.


Festival pořádá Drama Panorama: Forum für Übersetzung und Theater e.V. ve spolupráci s Českým centrem Berlín a Institutem umění – Divadelním ústavem Praha. Slyšení bude mít to privilegium, že se představí na prestižní scéně berlínského nezávislého divadla Theater unterm Dach.


I při této reprezentační vytíženosti souboru lze Slyšení stále vidět i přímo na domovských prknech Komorní scény Aréna. V říjnu 2015 to bude pouze jednou, a to 23. října, což bude navíc představení zařazené do programu projektu, na který poskytla grant Nadace ČEZ, a který se jmenuje Divadlo roku zve seniory.
Alice Taussiková, PR KSA

 

Slyšení se stalo festivalovou výkladní skříní Arény