Poslední možnost shlédnout Ibsenovy Přízraky

5. 5. 2015

S koncem divadelní sezóny přichází v Komorní scéně Aréna několik plánovaných derniér. První z nich bude rozloučení se s kritikou i diváky oceňovanou inscenací Přízraků Henrika Ibsena v režii šéfa činohry NDM Petera Gábora.
Přízraky se staly prvním uvedením některé z Ibsenových her v Komorní scéně Aréna. Ta za dvacet let své existence k dílu slavného norského dramatika dospěla až v loňské sezóně, kdy na jejích prknech ožil tragický příběh milující matky a jejího nemocného syna.
Přízraky z roku 1881 jsou považovány za autorovo nejnaturalističtější drama, které skandinávská divadla zprvu odmítla, protože v něm otevíral na svou dobu velmi odvážná témata incestu, eutanázie a pohlavních chorob. Nicméně již o dva roky později se hra stala úspěšným titulem, který se na světových i českých jevištích hraje dodnes.
Přízraky se v Aréně uváděly v překladu vynikajícího znalce severské literatury Františka Fröhlicha. Ten divadlu, jako jednomu z posledních před svou smrtí v červenci loňského roku, poskytl obsáhlý rozhovor, z něhož citujeme:
„Zaťatost, s jakou se (Ibsen) vrhá na témata svých her a jejich postav je fascinující a neúprosná. Říkám vždycky, že na něm je nejzajímavější, že mluví vážně o vážných věcech (což neznamená, že v jeho hrách chybí humor, je tam, ale tvůrci inscenací ho musejí umět najít a předvést na jevišti). … Představme si, že se před nějakými deseti patnácti léty někdo u nás nakazil tehdy novou nemocí AIDS. Způsob, jakým se postavy hry k problému a k neslýchané situaci staví, by nemohl být současnější a, řekněme, lakmusovější, každý se nějak, většinou hůř, vybarví. Silné a dokonalé charakterizační umění u všech postav, vážně o vážném. … Je to stejně fascinující text jako všechny ostatní a jako většina z nich taky současnost pobouřil, ba rozběsnil.“
Inscenátorům Komorní scény Aréna se podařilo převést Přízraky do moderní jevištní podoby a po zásluze si získaly ocenění odborné veřejnosti i pozornost diváků. Oba tábory shodně vyzdvihovaly především skvělé herecké výkony všech představitelů v čele s Alenou Sasínovou-Polarczyk, Albertem Čubou a hostujícím Janem Fišarem:
„Aréna uspěla s uhrančivou inscenací, v níž může Alena Sasínová-Polarczyk uplatnit své dispozice k dramatickému herectví vysoké kvality. Výzvu vytvořit další velkou roli doplňující galerii postav obdivovaných kritikou i diváky využila svrchovaně. A to ostatní, dokonalé souznění herců Divadla roku 2013, je (nejen) pro zasvěcené přece samozřejmostí.“ Milan Líčka, OstravaBlog
„Výborné herectví a znamenité vykreslení postav patří mezi tradiční devízy Komorní scény Aréna, a nejinak je tomu i v případě Přízraků, které si rozhodně nenechte ujít.“ Adam Stavárek, Sokolská 33
„S ohledem na to, co se v současnosti na divadelním repertoáru v Ostravě uvádí, je možno jednoznačně prohlásit, že Přízraky jsou ponurou inscenací se vším všudy, červotoč zavrtávající se do morku kostí. Což ale nikterak nesnižuje plastické vystižení problematiky hříchů minulosti, navíc v okamžiku, kdy na něco podobného většina ateistické společnosti nemusí věřit. Přesto podobné věci existují a stále je třeba nad nimi dříve nebo později přemítat.“ Martin Jiroušek, Ostravan.cz
Poslední možností shlédnout Ibsenovy Přízraky bude v úterý 12. května 2015 od 18:30 hodin, kdy se tato inscenace při své derniéře s ostravským publikem rozloučí.
http://www.divadloarena.cz/repertoar/prizraky

Alice Taussiková, PR KSA

Poslední možnost shlédnout Ibsenovy Přízraky