Předpremiéra televizního záznamu S nadějí, i bez ní

27. 5. 2014

Komorní scéna Aréna ve spolupráci s ostravským studiem České televize připravila slavnostní předpremiéru televizního záznamu své legendární inscenace S nadějí, i bez ní. Hru napsal dramaturg Tomáš Vůjtek a na jevišti ji režíroval umělecký šéf KSA Ivan Krejčí.
Z desítek inscenací v rámci divadel Moravy a Slezska si Česká televize Ostrava vybrala právě S nadějí, i bez ní, aby ji uchovala do budoucna v podobě televizního záznamu. Na čtyři prosincové dny roku 2013 se tak celá dekorace, herci a rekvizity přesunuly do televizního studia ČT v Ostravě-Radvanicích, aby tam televizní štáb v čele s režisérkou Lenkou Wimmerovou připravil záznam této kritiky i diváky oceňované inscenace.
Hra vznikla podle knihy vzpomínek Josefy Slánské, vdovy po popraveném někdejším tajemníkovi KSČ, Rudolfu Slánském, v níž se Slánská pokusila očistit jméno svého manžela, který skončil coby oběť vykonstruovaných politických procesů, jež však sám původně připravoval. Divadelní inscenace je reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo našich moderních dějin vůbec, neboť je dovedena až do devadesátých let minulého století. Tato reflexe je ale vedena s humorem, který je často sarkastický a místy i hodně černý. Hra byla napsána pro představitelku hlavní role Alenu Sasínovou-Polarczyk.
Inscenace S nadějí, i bez ní měla českou premiéru v lednu 2012, reprezentovala Komorní scénu Aréna na významných divadelních festivalech a získala hned několik prestižních cen. Text se v soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2009 umístil na druhém místě (první místo nebylo uděleno), Alena Sasínová-Polarczyk za roli nazvanou Ona obdržela Cenu Českého divadla, inscenace se pyšní i Cenou Marka Ravenhilla za rok 2012 a autor hry, Tomáš Vůjtek dostal za tuto inscenaci zvláštní ocenění Hvězda na vrbě v rámci udílení Cen Alfréda Radoka.
Záznam S nadějí, i bez ní se má vysílat ještě během tohoto roku na pořadu ČT Art, přesný vysílací termín ale zatím není znám.
Proto Komorní scéna Aréna společně s Českou televizí připravila předpremiéru tohoto záznamu, která se odehraje tam, kde je tato inscenace „doma“ – tedy na jevišti KSA. Předpremiéry se zúčastní divadelní i televizní tvůrci a je určena nejen pro zástupce médií, ale i pro širokou veřejnost.
Ještě před samotným promítáním proběhne vernisáž výstavy velkoformátových fotografií Romana Poláška z inscenací Komorní scény Aréna. Dvorní fotograf Arény Roman Polášek vybral z deseti jak aktuálně hraných, tak i již stažených inscenací fotografie, které zvětšil do úctyhodné velikosti 1,3 x 1 m, a které budou prezentovány v pasáži Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu. Výstava je další z akcí v rámci oslav 20. výročí vzniku Komorní scény Aréna a potrvá do konce července 2014.
Začátek vernisáže je 1. června 2014 v 18:00 hodin, televizní záznam se začne promítat od 18:30 hodin. Vernisáž a předpremiéru obohatí hudební doprovod a drobné občerstvení.
Alice Taussiková, PR KSA
S nadějí, i bez ní
Napsal: Tomáš Vůjtek
Režie: Ivan Krejčí
Scéna a kostýmy: Milan David
Hudba: Nikos Engonidis
Dramaturgie: Tomáš Vůjtek

Osoby a obsazení
Ona: Alena Sasínová-Polarczyk
První: Marek Cisovský
Druhý: Albert Čuba
Chór: Josef Kaluža, René Šmotek, Vladislav Georgiev, Petra Kocmanová, Zuzana
Truplová


Televizní záznam:
Režie záznamu: Lenka Wimmerová
Hlavní kameraman: Pavel Berkovič
Střih: Petra Berkovičová Raušová
Zvuk: Richard Müller
Kreativní producent: Kateřina Ondřejková
Výkonný producent: Jarmila Hoznauerová
 

Předpremiéra televizního záznamu S nadějí, i bez ní