Sezóna 2014/2015 bude v Aréně Rokem neslýchaných zpovědí

19. 5. 2014

Komorní scéna Aréna po prázdninách vstoupí do své jubilejní, dvacáté sezóny. V květnu 1994 totiž divadlo získalo svůj statut a oficiální název, který za dvacet let proměnilo ve velmi dobrou značku. Od dílčích úspěchů na festivalech, přes významná ocenění jednotlivých umělců (Ceny Thálie, Ceny Českého divadla) či inscenací (Cena Marka Ravenhilla, Cena Divadelních novin) Aréna svou cestu k „dospělosti“ dovršila letos v březnu, kdy se stala Divadlem roku 2013 v rámci udělování Cen Alfréda Radoka.
Příští sezóna dostala název Rok neslýchaných zpovědí a kromě standardních čtyř premiér divadlo připravuje i řadu doprovodných akcí spojených s dvacetiletým jubileem. Bude to jak promítání záznamů starých inscenací, které pořídila Česká televize, tak třeba setkání s bývalými herci divadla nebo scénická čtení nových, dosud neuvedených textů.
S novou sezónou se částečně také promění tvář hereckého souboru. Do pražského Divadla pod Palmovkou odchází Tereza Dočkalová. Herec, který je s Arénou spjat od jejích prvopočátků, René Šmotek, bude nadále působit jen v částečném úvazku, protože se nově stává zároveň členem hereckého souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Naopak novými tvářemi, se kterými se od příští sezóny začnou diváci setkávat, budou Pavla Dostálová, absolventka herectví DAMU a současná studentka katedry dramaturgie a režie DAMU, Petr Panzenberger z Činoherního divadla v Ústí nad Labem a Šimon Krupa, který po JKGO nastoupil na KALD DAMU, kterou loni úspěšně ukončil.
Dvacátou sezónu otevře hra George Taboriho Bílý muž a Rudá tvář, v níž se při náhodném setkání na poušti domnělý Indián a židovský otec postižené dcery vzájemně triumfují výčtem příkoří, která museli snášet pro svůj původ. Tímto „židovským westernem“ (tak zní podtitul, který hru charakterizuje) plný moudrého, i když poněkud hořkého humoru se do Arény opět vrátí polský režisér André Hűbner Ochodlo, jehož nezaměnitelný styl už diváci mohli poznat v předešlých inscenacích (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Šťastné dny, Jubileum).
Druhou premiérou bude hra Tomáše Vůjtka Slyšení, ve které se německý důstojník a úřednický perfekcionista Adolf Eichmann, jenž své nejlepší schopnosti věnoval „konečnému řešení židovské otázky“, dožaduje slyšení před samotným Pánembohem, aby mohl vylíčit svou verzi událostí. Pod režijním dohledem uměleckého šéfa Arény Ivana Krejčího se v titulní roli představí Marek Cisovský.
Třetím titulem bude Brechtův Baal. Básník, který se vysmívá společnosti a její morálce, se pro snobskou smetánku stává zprvu velmi žádanou atrakcí, přinejmenším do chvíle, kdy začne „svádět“ svým hostitelům manželky. Brecht do svého Baala postupně soustředil všechny špatné lidské vlastnosti a jeho hrdina se nakonec neštítí ani vraždy. S Baalem se v Aréně představí poprvé mladý režisér David Šiktanc.
Rok neslýchaných zpovědí uzavře hra Thomase Bernharda Divadelník. Komediant s nejvyššími uměleckými ambicemi, který je zároveň diletantem a rodinným tyranem, chce v hostinci představit svou světodějnou komedii, jejímž vrcholem má být absolutní tma. Bernhard rozehrává komické podobenství o zarputilosti, s jakou musí umělec předstupovat před lhostejné publikum v umění nepřátelském světě. V režii Janusze Klimszi, jehož inscenace pomáhaly naše divadlo umělecky formovat, se v hlavní roli představí zakladatel Arény Pavel Cisovský.
I v příští sezóně nabídne Aréna svým divákům několik typů předplatného. Nejatraktivnější premiérové předplatné obsahuje 4 tituly za 1000 Kč včetně setkání s tvůrci inscenace při malém občerstvení a ochutnávce vín.
Dále jsou to sezónní předplatné na čtyři tituly za 800 Kč + bonus 100 Kč či pět titulů za 1000 Kč + bonus 200 Kč, přičemž ti, kteří zprostředkují 10 nových předplatitelů, získávají jednu abonentku zdarma.
Pro ty z diváků, kteří dávají přednost absolutní volnosti, Aréna zavedla kupónové předplatné. Kupónová knížka se 4 kupóny v ceně 560,- Kč je přenosná a lze ji využít i k nákupu několika vstupenek na jedno představení.
Své příznivce si našlo i dopolední předplatné, jež nabízí inscenace klasického repertoáru, a je určeno především pro školy a seniory. Hraje se vždy od 10 hodin dopoledne a čtyři tituly z nabízených pěti lze pořídit za cenu 400 Kč.
Předplatitelé mají 10% slevu ve vinotéce U mostu a v Čajovně u Sýkorova mostu (přímo vedle KSA) a rovněž se mohou zúčastnit slosování o zajímavé sponzorské ceny.
Kampaň na Rok neslýchaných zpovědí opět zprostředkují propagační materiály, jejichž základem jsou provokativní a nepřehlédnutelné fotografie Radovana Šťastného a diváci se rovněž mohou těšit na nové fotografie obnoveného hereckého souboru ve foyer Arény, které pořídí Roman Polášek.

Alice Taussiková, PR KSA


 

Sezóna 2014/2015 bude v Aréně Rokem neslýchaných zpovědí