Hráči Komorní scény Aréna zahájí divadelní přehlídku Ostrava v Praze!!!

4. 10. 2013

Nejmenší a nejmladší ostravské divadlo, Komorní scéna Aréna, letos zahájí Festival ostravských divadel nazvaný Ostrava v Praze!!!, který se koná od 19. – 30. října 2013.
Tato přehlídka má již několik let své pevné místo v pražském kulturním programu a během ní vždy na podzim přivážejí ostravská divadla své inscenace do hlavního města.
Komorní scéna Aréna zahraje v metropoli jako vůbec první ostravské divadlo v rámci tohoto festivalu. Do Prahy přijede reprezentovat s úspěšnou inscenací Gogolových Hráčů v režii uměleckého šéfa souboru, Ivana Krejčího. Hráči jsou jednou z nejslavnějších komedií tohoto velkého ruského dramatika, která se dodnes hraje po celém světě.
Inscenace Komorní scény Aréna měla premiéru v únoru 2013 a na domácí půdě patří k divácky nejoblíbenějším, nicméně i odborná veřejnost již mnohokrát ocenila její kvality, přičemž kritika především chválí skvělé herecké výkony tohoto jevištního díla.
V Hráčích mají diváci možnost vidět celou pánskou část hereckého souboru, rovněž bývalého uměleckého šéfa Arény, Pavla Cisovského, a několik hostů. Tvůrci neusilovali o výrazné aktualizace Gogolovy hry, jejich inscenace staví především na pregnantním vyložení situací a herecké souhře.
Z tohoto důvodu byli Hráči letos v červnu pozváni např. na 19. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové, kde sklidili zasloužený ohlas.
V rámci Festivalu ostravských divadel Ostrava v Praze!!! odehraje Komorní scéna Aréna Hráče
v sobotu 19. října 2013 v 19 hodin v Divadle Komedie.

__________________________________________________________________________________
Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 – 1852) tíhnul k divadlu již od svých dětských let. Jeho otec byl divadelním nadšencem a psal komedie pro ochotnický soubor, které také sám režíroval. A právě v těchto inscenacích se Gogol ještě v dětském věku poprvé představil jako herec, i když výhradně v dívčích rolích. V době svých gymnaziálních studií rovněž úspěšně vystoupil v mnoha školních představeních, kde ztvárnil četné komické postavy. Divadelním hercem se však nakonec nestal, byť o to usiloval, ale na divadlo nezanevřel a po vzoru svého otce začal psát divadelní komedie, které se dodnes hrají po celém světě. Jednou z nich jsou i Hráči (Igroki), na kterých Gogol začal pracovat již v první polovině třicátých let, ale definitivní verzi dopsal až v roce 1842. Tato komedie o karetních podvodnících je založena na rafinované intrice, díky níž můžeme podrobně sledovat, jak zloděj okrádá zloděje. Gogol svou komedii opatřil podtitulem „Příběh dávno uplynulých dní“, ale je zřejmé, že stejný příběh by se mohl odehrát i dnes. A nejspíš se i odehrává a někdo už někoho obehrává. Kdo? Koho? Přijďte se podívat.
„Ostravská Aréna umí Gogolovy Hráče jak pražský Činoherní klub v legendární inscenaci před třiceti lety. Jejich verzi dominuje perfektně sehraný soubor, jaký nebývá často k vidění. Na své si přijde i ten, kdo Hráče zná a o všech zvratech dopředu ví. … Hráči v Krejčího režii sledují tradici řemeslně poctivé komorní činohry, která staví na hereckých výkonech. V tomto případě dostala příležitost většina pánské části souboru a v inscenaci také jako soubor vystupuje: nikoliv nesourodá herecká sóla, ale perfektně sehraný ansámbl.“ Michal Zahálka, Hospodářské noviny, 14. 2. 2013
„Režisér a zároveň umělecký šéf Komorní scény Aréna Ivan Krejčí již mnohokrát zdůraznil akcent na herectví coby prioritní složku svých inscenací. Tentokrát přináší i důkaz schopnosti vytvořit do detailu propracovanou režijní partituru, ve které od začátku do konce do sebe přesně zapadají barvy, světla, tóny, gesta i slova. Vše v celku vyladěném natolik, že divák je od samého začátku až do poslední repliky zaujat až uchvácen vším, co se na jevišti odehrává. … A je tu ještě jedna kvalita: Tentokrát se režisér spolu s herci zabývá zejména tím, čemu se říká „jednání slovem“. Mluvní složka hereckého projevu je tu propracována až do nejjemnějších detailů v intonaci pronášených slov, a to dokonce v souladu se světlem, mimikou, hudbou i gestem. A všemu dominuje, jak jinak, dokonalá herecká souhra představitelů jednotlivých postav.“ Ladislav Vrchovský, DN, 11. 3. 2013
„Režisér dbal na čistotu zevnějšku a o to větší ušpiněnost charakterů. Mistrovskou práci odvedl Albert Čuba v roli Ichareva. Rovnocenné výkony odvádí trojice jeho „spoluhráčů“ – Marek Cisovský (Utěšitel), Josef Kaluža (Švochněv) a René Šmotek (Krugel). Extratřídu doplňuje Michal Čapka v roli židovského majitele hotýlku. Tým na place u karetního stolu jistí Pavel Cisovský (napravený karbaník Glov starší), Vladislav Georgiev (bankovní úředník Zamuchryškin) a jediný Icharevův spolupodvedený, k oškubání i ve hře určený Glov mladší (Vlastimil Burda).“ J. P. Kříž, Právo, 27. 03. 2013
„Publikum bylo svědkem hereckého koncertu všech hlavních představitelů ostravské inscenace. V režii Ivana Krejčího se nikdo ze souboru zbytečně nepouštěl do nepatřičných exhibicí, každé slovo i gesto mělo smysl a šlo s duchem celého představení.“ (td), Hradecký deník, 24. 6. 2013

Nikolaj Vasiljevič Gogol
HRÁČI
Lidi tomu říkají podvod a ještě všelijak, ale vždyť je to bystrost, pronikavost a všestranně rozvinutý talent.
Překlad: Leoš Suchařípa / Režie: Ivan Krejčí / Scéna: Milan David / Kostýmy: Marta Roszkopfová / Hudba: Nikos Engonidis / Dramaturgie: Tomáš Vůjtek
Hrají: Albert Čuba, Marek Cisovský, Josef Kaluža, René Šmotek, Pavel Cisovský j.h., Vlastimil Burda, Vladislav Georgiev, Michal Čapka, Jan Lefner j.h. 

Hráči Komorní scény Aréna zahájí divadelní přehlídku Ostrava v Praze!!!