Zakladatel Arény Pavel Cisovský slaví 70. let

24. 10. 2013

Zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Komorní scény Aréna, Pavel Cisovský, oslaví 24. října 2013 své sedmdesáté narozeniny.
Pavel Cisovský se od mládí věnoval amatérskému divadlu, které ho posléze přivedlo na i profesionální dráhu. Začínal jako metodik v tehdejším Městském kulturním středisku, posléze se stal provozním režisérem a dramaturgem Divadla hudby. Pro ně připravoval komponované pořady a inscenace poetických a dramatických textů. Tato tvůrčí činnost postupně vykrystalizovala v založení regulérní čtvrté ostravské činoherní scény, kdy poloamatérské sdružení, působící v Divadle hudby, obdrželo statut divadla a v květnu 1994 vznikla Komorní scéna Aréna, dnes jeden z nejúspěšnějších ostravských souborů.
V nově vzniklém divadle Pavel Cisovský působil jako umělecký šéf, dramaturg a režisér, a po oslovení ukrajinskou režisérkou Oxanou Meleshkinou-Smilkovou začal i hrát, jeho první rolí na jevišti KSA byl Gajev v její inscenaci Višňového sadu, který měl premiéru v roce 1996.
Od té doby Pavel Cisovský v Aréně odehrál dalších osmnáct rolí, pod sedmnácti inscenacemi je podepsán jako režisér. Na prknech nejmenší ostravské scény se s jeho hereckým uměním můžeme setkávat dodnes, diváci ho mohou vidět třeba jako Škutu v Brenpartiji, Polonia v Hamletovi, advokáta v Procesu, Grigorije Ivanoviče v Amigu nebo Glova staršího v Hráčích.
Pokračovatele herecké profese má Pavel Cisovský ve svém synu Markovi, rovněž herci Komorní scény Aréna, se kterým na prknech Arény odehráli mnoho společných inscenací.
U příležitosti této významné životní události bude uspořádáno benefiční představení Gogolových Hráčů, v nichž oslavenec Pavel Cisovský ztvárňuje roli starého Glova. Toto benefiční představení s následným přípitkem a gratulacemi se odehraje v pátek 25.10. v 18.30 hodin v Komorní scéně Aréna.

Alice Taussiková, PR KSA 

Zakladatel Arény Pavel Cisovský slaví 70. let