Krajní meze jsou mimořádnou možností setkat se na jevišti se žánrem thrilleru

10. 1. 2014

Druhou premiérou Sezóny něčím přízračné bude v Komorní scéně Aréna inscenace hry Williama Mastrosimoneho Krajní meze.
Režie se pohostinsky ujal Polák Grzegorz Kempinsky z katovického Teatru Ślaskiego im. Stanislawa Wyspiańskiego, který v loňské sezóně v Aréně nazkoušel jeden z divácky nejúspěšnějších hitů, Ionescovu Plešatou zpěvačku.
William Mastrosimone (1947) je americký dramatik a scénárista, který ve svých textech reflektuje společenské problémy současné Ameriky. Krajní meze (Extremities) z roku 1980 jsou jeho v pořadí druhou hrou. V roce 1982 byl titul s velkým úspěchem uveden ve Westside Theatre v New Yorku a o čtyři roky později získal i filmovou podobu (se slavnou Farah Fawcett v hlavní roli). Krajní meze zároveň také podnítily rozsáhlou diskusi o sexuálním násilí v USA. Mastrosimone ve své hře netradičně zobrazuje vztahy mezi obětí a útočníkem, což mu umožňuje klást zásadní otázky. Můžeme vzít spravedlnost do svých rukou? Může být i násilník obětí? Můžeme se spoléhat na druhé, nebo jenom sami na sebe?
Krajní meze Mastrosimone údajně napsal inspirován příběhem své známé, která byla znásilněna, ale porota ji neuvěřila a identifikovaného zločince propustila. Ten ji svým vyhrožováním vyděsil natolik, že raději volila přestěhování na opačný konec USA. Autorovi pak řekla, jak lituje okamžiku, v němž propásla možnost se pomstít - a jak drsná by její pomsta byla. A Mastrosimone se rozhodl tento nenaplněný okamžik přenést na jeviště.
Výrazná režijní úprava Grzegorze Kempinského posunula Krajní meze do podoby psychologického thrilleru, v němž se z násilníka stává oběť a naopak. Diváci mají možnost (s nadsázkou řečeno) „pátrat v přímém přenosu“, neboť informace o tom, co a jak se v příběhu odehrálo, se dozvídají stejně jako postavy hry. Postupně tak mohou v narůstajícím napětí odhalovat pohnutky postav, které svou psychologickou nejednoznačností dodávají dílu na divácké atraktivitě.
V Krajních mezích budou mít diváci mimořádnou příležitost setkat se na divadelních prknech se žánrem thrilleru, který je díky specifickým vyjadřovacím možnostem divadla, žánrem na jevišti velice vzácným.
Alice Taussiková, PR KSA


William Mastrosimone
KRAJNÍ MEZE
Jedna dobrá rána zmůže víc než soudce, porota a žalobce!
Překlad: Marta Ljubková / Režie: Grzegorz Kempinsky / Scéna a kostýmy: Barbara Wołosiuk Výběr hudby: Grzegorz Kempinky / Světla: Maria Machowska / Dramaturgie: Tomáš Vůjtek Hrají: Petra Kocmanová, Josef Kaluža, Tereza Dočkalová, Tereza Cisovská
Premiéra v sobotu 18. ledna v 18.30 hodin v Komorní scéně Aréna






 

Krajní meze jsou mimořádnou možností setkat se na jevišti se žánrem thrilleru