Aréna je Divadlem roku!

10. 3. 2014

„Konečně Ostrava!“ S těmito slovy přebrala v sobotu 8. března 2014 ředitelka Komorní scény Aréna, paní Renáta Huserová, Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku.

Aréně se podařilo získat ocenění pro nejlepší divadlo v České republice za rok 2013. Nechala tak za sebou renomované scény jakými jsou Divadlo v Dlouhé nebo hradecké Klicperovo divadlo. Je tak prvním z ostravských a vůbec moravských divadel, které se může pyšnit touto cenou v celé historii jejího udělování. Tato cena byla totiž zatím jen pětkrát udělena mimopražskému divadlu, čtyřikrát Klicperovu divadlu z Hradce Králové a jednou Činohernímu studiu v Ústí nad Labem.

Aréna zabodovala v rámci těchto cen poprvé v roce 2003, kdy inscenace Psího srdce v režii Sergeje Fedotova získala Cenu Alfréda Radoka za Inscenaci roku a stejně uspěl i Michal Čapka v kategorii Mužský herecký výkon. Loni byla na Inscenaci roku nominována inscenace hry Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího a Alena Sasínová-Polarczyk byla za výkon v tomto jevištním díle nominována na ženský herecký výkon.

Ceny Alfréda Radoka se udělují od roku 1992 a jsou původními cenami české kritiky, protože právě kritická obec o nich rozhoduje svými hlasy. V anketě vyhlašované časopisem Svět a divadlo o letošním pořadí rozhodly nominace 75 kritiků.

Komorní scéna Aréna byla nominována i v další prestižní kategorii, kterou je Inscenace roku, kde s Ruskou zavařeninou v režii Ivana Rajmonta soupeřila s Rackem z Dejvického divadla a se Zlatými šedesátými aneb Deníkem Pavla J. původně z brněnské Reduty, nyní z Divadla Na zábradlí. Nakonec nad Ruskou zavařeninou o pouhý jeden hlas vyhrála Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J.

Velice dobře si také v náročné konkurenci vedli naši herci, 4.-6. místo obsadil Albert Čuba za roli Ichareva v Hráčích a 7.-10. místo Marek Cisovský za roli Utěšitele ve stejné inscenaci.

Jak vše na slavnostním večeru v pražském Studiu hrdinů probíhalo, uvidíte v dokumentu České televize, který odvysílá 24. března od 22.00 na programu ČTart.

Alice Taussiková, PR KSA


 

Aréna je Divadlem roku!