Komorní scéna Aréna na nejprestižnějším divadelním festivalu v ČR

13. 9. 2013

Komorní scéna Aréna bude letos, společně s divadly z Brna, zástupcem divadel z Moravy a Slezska na nejprestižnějším divadelní přehlídce u nás, na 21. Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni.
Mezinárodní festival Divadlo si před lety vzal za úkol představit mimořádné a pozoruhodné inscenace jak ze zahraničí, tak z českých scén, a to v široké škále tematické, stylové i žánrové. Festival byl před 21 lety založen proto, aby konfrontovat českou profesionální divadelní tvorbu se špičkovými zahraničními inscenacemi (především z Evropy), se zvláštním důrazem na Visegrádský prostor, a pokusil se tak přiblížit české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy, neobvyklé divadelní styly a inscenační postupy evropského a světového divadla, čímž přispěl k naší integraci do evropských struktur. Rovněž tento festival vznikl jako platforma pro vzájemné setkávání divadelníků.
Komorní scéna Aréna byla na tento festival pozvána s inscenací hry Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní, kterou režíroval umělecký šéf KSA Ivan Krejčí, a která měla premiéru v lednu 2012. Od své premiéry vzbudila inscenace velký ohlas odborné i laické veřejnosti a stala se jednou z nejúspěšnějších inscenací v Aréně. Tato inscenace rovněž obdržela několik ocenění, mezi nejvýznamnější patří cena Nadace Alfréda Radoka nazvaná Hvězda na vrbě pro Tomáše Vůjtka, Cena Marka Ravenhilla a Cena Českého divadla pro Alenu Sasínovou-Polarczyk, která v ní hraje roli nazvanou Ona.
„S nadějí, i bez ní je jedna z nejlepších politických inscenací, které u nás byly v posledních letech vytvořeny – a že se tu s takovými docela roztrhl pytel.“ Josef Chuchma, iDNES.cz
Komorní scéna Aréna se už plzeňského Mezinárodního festivalu Divadlo zúčastnila v roce 2003 s inscenací Psí srdce (dramatizace novely M. Bulgakova, rež. Sergej Fedotov), v roce 2006 s inscenací hry W. Gombrowicze Svatba (rež. Janusz Klimsza) a v roce 2007 s Rackem A. P. Čechova v režii Ivana Krejčího.
Inscenace S nadějí, i bez ní byla zařazena do nejprestižnějšího hlavního programu a Komorní scéna Aréna ji odehraje ve středu 11. září 2013 v 16 hodin na jevišti plzeňského Divadla Alfa.
 

Komorní scéna Aréna na nejprestižnějším divadelním festivalu v ČR