Tisková zpráva - Nikolaj Vasiljevič Gogol - Hráči

30. 1. 2013

Nikolaj Vasiljevič Gogol
HRÁČI
Lidi tomu říkají podvod a ještě všelijak, ale vždyť je to bystrost, pronikavost a všestranně rozvinutý talent.

Překlad: Leoš Suchařípa / Režie: Ivan Krejčí / Scéna: Milan David / Kostýmy: Marta Roszkopfová / Hudba: Nikos Engonidis / Dramaturgie: Tomáš Vůjtek
Hrají: Albert Čuba, Marek Cisovský, Josef Kaluža, René Šmotek, Pavel Cisovský j.h., Vlastimil Burda, Vladislav Georgiev, Michal Čapka, Jan Lefner j.h.

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 – 1852) tíhnul k divadlu již od svých dětských let. Jeho otec byl divadelním nadšencem a psal komedie pro ochotnický soubor, které také sám režíroval. A právě v těchto inscenacích se Gogol ještě v dětském věku poprvé představil jako herec, i když výhradně v dívčích rolích. V době svých gymnaziálních studií rovněž úspěšně vystoupil v mnoha školních představeních, kde ztvárnil četné komické postavy. Divadelním hercem se však nakonec nestal, byť o to usiloval, ale na divadlo nezanevřel a po vzoru svého otce začal psát divadelní komedie, které se dodnes hrají po celém světě. Jednou z nich jsou i Hráči (Igroki), na kterých Gogol začal pracovat již v první polovině třicátých let, ale definitivní verzi dopsal až v roce 1842. Tato komedie o karetních podvodnících je založena na rafinované intrice, díky níž můžeme podrobně sledovat, jak zloděj okrádá zloděje. Gogol svou komedii opatřil podtitulem „Příběh dávno uplynulých dní“, ale my víme, že stejný příběh by se mohl odehrát i dnes. A nejspíš se i odehrává a někdo už někoho obehrává. Kdo? Koho? Přijďte se podívat.

Premiéra v sobotu 2. února 2013 v 18.30 hodin
 

Tisková zpráva - Nikolaj Vasiljevič Gogol - Hráči