2012-03-27

„Milovali jsme Sovětský svaz, a zároveň se ho báli,“ tak zní jedna ze stěžejních vět ostravské inscenace S NADĚJÍ, I BEZ NÍ. Kabaretní a černě groteskní formou vypráví osud Josefy Slánské, ženy, která komunismus milovala, nakonec se však stala jeho obětí.

Stejnojmenný dramatický text Tomáše Vůjtka, podle něhož inscenace vznikla, se roku 2009 umístil na druhém místě v klání o původní hru v cenách Alfréda Radoka. Uvedení na česká jeviště však provázely neuvěřitelné peripetie. Národní divadlo v Praze dvakrát s Vůjtkem jednalo o nastudování této hry. Poprvé bylo zrušeno kvůli nedostatku financí, podruhé jednání zkrachovala, protože prý hra už nebyla dostatečně exkluzivní – mezitím ji totiž třikrát prezentovali jako scénické čtení v Divadle v Dlouhé…
Světová premiéra se nakonec uskutečnila v Komorní scéně Aréna.

Vůjtek čerpal především ze vzpomínkové prózy Slánské Zpráva o mém muži, již dopsala v roce 1968. Šokující výpověď manželky generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského, který byl roku 1952 odsouzen k trestu smrti ve vykonstruovaném procesu, však mohla vyjít až v roce 1990. Inscenace jež je jakousi rekapitulační, černou můrou Slánské, ukazuje stěžejní momenty života hrdinky. Nejpodstatnější část tvoří výslechy, inscenované procesy, poprava manžela a následné vyhnání z Prahy. Poté sice následuje osmašedesátý rok, normalizace, Charta 77 (kterou Slánská podepsala) a sametová revoluce – to je zde však už jen pro úplnost a dokreslení faktu, že se lidé zase tak moc nemění.

Ivan Krejčí inscenuje hru dosti „brutálním“ způsobem. Vše se odehrává v jakési výslechové místnosti se stolem, židlemi a kartotékou, kde si Slánskou „podávají“ dva muži. Hlavní roli excelentně ztvárňuje Alena Sasínová – Polarczyk. Tři postavy doplňuje chór, jenž do děje vstupuje, aby rytmizoval jeho průběh. Je to vlastně masa, která znázorňuje koloběh dějin. To ještě umocní závěrečný proslov Slánské, jež přes všechna příkoří nezavrhuje myšlenku socialismu. Jejími ústy tak jasně inscenátoři vyslovují varování před opakováním historie. Protože lidé jsou zkrátka nepoučitelní !