Předplatné ABEND 2022

Společné předplatné všech ostravských divadel

Milí diváci,
po roční odmlce jsme tady opět se společným předplatným ostravských divadel. Postupně Vás zavedeme na šest míst. Na každém z nich zažijete jeden příběh. A přiznejme si, s kým jiným, než s námi a jednou jedinou vstupenkou, můžete zavítat do ostravské kavárny Savoy i šikmého kostela varovně čnícího do pusté krajiny? S kým jiným můžete při putování Tibetem ochutnat pravé italské těstoviny goldóni? S kým jiným potkáte sedm mužů marně se snažících pochopit ženský mozek? A to všechno pod dohledem Habršperka s Bláhou, kteří tam všude už dávno před námi byli a všechno to viděli?! A přiznejme si: Kdy jindy jsme divadlo potřebovali víc než dnes? A kdy jindy se na nás divadla těšila víc než teď?

Tomáš Suchánek, autor projektu

Šest představení na šesti scénách v šesti měsících

Tomáš Svoboda
GOLDONI PO OSTRAVSKU
aneb Sluha dvou pánů
režie Tomáš Svoboda

Ostravská adaptace slavné Goldoniho komedie Sluha dvou pánů. Děj hry je zasazen do Ostravy, postavy mluví současným jazykem, navíc okořeněným krásami rozličných dialektů češtiny. Inscenace vychází z původní komediální hravosti a důvtipné drzosti, které jsou charakteristické pro žánr commedie dell’arte. V centru podívané plné veselých záměn a nedorozumění se ocitá vychytralý asistent Truf. Pomáhá rozplétat milostné zápletky, umí, vyřeší, odpracuje, a ještě si stihne odpočinout. Tak kdo by nechtěl využívat benefitů od dvou zaměstnavatelů? Jen zařídit, aby to dlouho neprasklo! Těšte se na světovou specialitu – jedinečný ostravský recept na pravé italské těstoviny goldóni!

11. 1. 2022 Divadlo Antonína Dvořáka

BONUS: Před představením v 18:00 hodin proběhne ve foyeru DAD dramaturgický úvod k inscenaci. Commedia dell‘arte v renesanční Itálii a nyní. Jak vznikal Goldoni po ostravsku vám prozradí dramaturg činohry NDM Pavel Gejguš.

 

Pavel Gejguš a Markéta Bocková
ZAKÁZANOU KRAJINOU
režie Pavel Gejguš

Inscenace vypráví o životě skutečné ženy jménem Alexandra David-Néel a jejím dobrodružném putování Tibetem. Jedná se o objevitelku, orientalistku a spisovatelku. Na začátku dvacátého století se rozhodla procestovat „Zakázanou zemi věčného sněhu“, která byla v té době neprodyšně uzavřena cizincům. V přestrojení za žebračku na svaté pouti pronikla na odlehlá divoká místa, mnohdy jako první člověk bílé rasy, a přinesla o nich zprávy ve svých pozoruhodných cestopisech. Její pestrý život, knihy i nelehká pouť se staly inspirací pro autorskou hru Pavla Gejguše a Markéty Bockové.

15. 2. 2022 Studio G

 

Václav Klemens
STŘÍHALI DOHOLA JOSEFA KAINARA
režie Václav Klemens

Životní osudy básníka, dramatika, překladatele, novináře, ale také skvělého hudebníka Josefa Kainara jsou spojeny i s Ostravou, a právě tato málo známá souvislost se stala námětem původní inscenace DLO. V jevištním příběhu jedné téměř vylidněné noční kavárny, která se hrou představ a fantazií promění v zaniklou ostravskou kavárnu Savoy, se vracíme do doby Kainarova mládí, do časů studií, prvních lásek, nadšeného muzicírování a veršování. Živá hudba na jevišti hraje v nových aranžích Kainarovy původní písně, a také jím otextované skladby jiných autorů.

22. 3. 2022 Divadlo loutek Ostrava

 

Andrzej Saramonowicz
TESTOSTERON
režie Vojtěch Štěpánek

Měli si říct ANO, ale ona řekla NE a přímo u oltáře se vrhla na jiného muže. Sedm mužů se snaží pochopit, co ji k tomu vedlo. Aby pochopili chování žen, musí nejprve pochopit jejich uvažování, a tedy jejich podstatu. A to bude šok… V názorovém střetu o získání ženské přízně stojí na jedné straně dominantní alfasamci s bohatými, mnohdy neobvyklými zkušenostmi a na druhé straně submisivní, snad až křehcí znalci biologie a práva, kteří sice zkušenosti nemají, zato umí vtipně a uspokojivě vysvětlit fungování přírody a našeho živočišna. A kdo že z tohoto sporu vyjde vítězně? Žena. Skvělé dialogy, skvělé herecké příležitosti, muži na dně vlastní upřímnosti… to je Testosteron. Úspěšná komedie o mužích. A o ženách…

19. 4. 2022 Divadlo Jiřího Myrona

BONUS: Před představením v 18:00 hodin proběhne ve foyeru DJM úvodní slovo režiséra. Vojtěch Štěpánek Testosteron režíroval již v roce 2011 v pražském Strašnickém divadle a sám tehdy v inscenaci také účinkoval. Jak se jeho pohled na hru měnil v čase, zda radši režíruje nebo hraje, to vše a mnohem více se dozvíte v rámci bonusového programu pro předplatitele ABENDu.

 

Karin Lednická
ŠIKMÝ KOSTEL
režie Janka Ryšánek Schmiedtová

Trosky domů zarůstají travou. Ulice si bere zpátky les. Vzpomínky byly nuceně vymazány, lidé odsunuti a přesídleni. Jen kostel svatého Petra z Alkantary ční šikmo k nebi jako poslední připomínka ztraceného města, které se kvůli neřízené těžbě uhlí začalo propadat a nakonec bylo srovnáno se zemí. Lidské příběhy, které měly zůstat zapomenuty, ale přesto ožívají. Kronika ztraceného města Karviné je autentickým svědectvím o životě obyčejných lidí, procházejících dějinami – válkami, politickými převraty, národnostními sváry, v regionu, kde na vše padá uhelný prach. Strhující román Karin Lednické uvádí Divadlo Petra Bezruče ve světové premiéře! Adaptaci knihy, která se stala absolutním vítězem v anketě Kniha roku 2020, vytvoří přímo pro Bezruče uznávaná dramatička Anna Saavedra.

3. 5. 2022 Divadlo Petra Bezruče

BONUS: Před představením bude pro předplatitele ABENDu připraven dramaturgický úvod s inscenačním týmem.

 

Ladislav Stroupežnický
NAŠI FURIANTI
režie Petr Svojtka

Aréna se vůbec poprvé obrací k české divadelní klasice a vy se tak můžete těšit na Naše furianty Ladislava Stroupežnického, jejichž premiéra v roce 1887 na scéně Národního divadla byla přelomovou událostí českých divadelních dějin. Hra, kterou Stroupežnický psal jako „obraz života v české vesnici“ a v níž si českého sedláka nijak neidealizoval, velmi trefně vypovídá o naší národní povaze, čehož si všimla i tehdejší divadelní kritika: „Stroupežnický zachytil ještě šťastnou rukou kus toho života prchajícího a zachoval jej v celé reálnosti na památku. Každá figurka jeho mluví k nám tónem tak známým a pravdivým, každý duch té selské furie jest nám tak vědom!“ V režii Petra Svojtky, který se na scéně Arény uvedl velmi úspěšnou inscenací Kočky v oreganu, se můžete těšit na osobitý výklad této divadelní klasiky.

21. 6. 2022 Komorní scéna Aréna

BONUS: Od 18 hodin proběhne před představením ve foyer divadla dramaturgický úvod k inscenaci. Jak se dobová provokace proměnila v klenot české divadelní klasiky, vám prozradí dramaturg Tomáš Vůjtek.

 

Předplatné ABEND již není v prodeji.

Pokladna

+420 602 702 120
pokladna@divadloarena.cz

Po – Pá   15.00–18.30
a hodinu před představením.

Pokladní telefonní linka je v provozu ve všední dny od 10.00 do 18.30 a vždy hodinu před představením.

Vstupné

základní – 290 Kč / Komůrka 260 Kč
zlevněné – 210 Kč / Komůrka 180 Kč
premiéra – 390 Kč / Komůrka – 290 Kč
veřejná generálka – 100 Kč

Zlevněné vstupenky si u nás mohou pořídit studenti, senioři, držitelé průkazu ITIC, ZTP a ZTP/P a členové IZS. Na premiérové vstupenky slevu nelze využít.

PROSÍME CHOĎTE VČAS.
Po zahájení představení není možný přístup do hlediště.