Začíná se zatmívat

25. 10. 2022

S postupujícím podzimem se jedná o docela přirozený astronomický jev, ale kdo by si myslel, že jsme se do našich aktualit rozhodli zařadit i meteorologické okénko, tak ten je úplně vedle. A pokud snad někomu v tuhle chvíli vytanula na mysli upíří románová sága, tak ten už je úplně mimo. Hovoříme samozřejmě o divadle, a tedy o tom, že jsme začali zkoušet novou inscenaci! Nicméně je pravda, že jednoho společného jmenovatele se Stmíváním bychom v tomto případě našli. Kupodivu to nejsou upíři, ale fakt, že hru, do které jsme se nově pustili, můžete znát i z filmového plátna, a to díky známé polské režisérce Agnieszce Holland… anebo díky Leonardu DiCapriovi, který ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Už vás nebudeme déle napínat — ostatně je nám jasné, že to pro vás stejně nebude žádné překvapení, protože dramaturgický plán naší sezóny máte dávno nastudovaný — a otevřeně přiznáváme, že jsme se pustili do Úplného zatmění! Na pomoc se ztvárněním příběhu dvou prokletých básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina jsme si povolali režijní posilu z Polska, nejde však o Agnieszku Holland, ale o našeho věrného spolupracovníka Andrého Hübner-Ochodla. V jeho pojetí uvidíte hru slavného britského dramatika sira Christophera Hamptona sice razantně zkrácenou, ale zároveň obohacenou o variace na Rimbaudovy básně oděné do hávu rockových balad. O výraznou hudební složku se postará skladatel Adam Żuchowski společně s Martinem Dytkem, který bude v představení hrát živě na elektrickou kytaru, a rimbaudovské verše má na svědomí náš dramaturg Tomáš Vůjtek. V hlavních rolích se můžete těšit na Josefa Kalužu jakožto Paula Verlaina, jehož „spořádaný manželský život“ naruší šestnáctiletý rebel Arthur Rimbaud v podání Vlastimila Burdy. Na to, jak se přátelství dvou na první pohled dost odlišných básníků přerodí v intenzivní sebedestruktivní milostný vztah, se můžete těšit od poloviny ledna 2023.

U snědeného krámu

29. 11. 2022

Je to sotva měsíc, co jsme se pustili do nové inscenace, a už tu máme další první čtenou!   Seznamte se s poctivým, důvěřivým a až příliš slušným kupcem Martinem Žemlou. Právě on je totiž hlavním hrdinou slavného naturalistického románu Ignáta Herrmanna U snědeného krámu.

Darujte pod stromeček divadlo!

14. 11. 2022

Ježí se vám vlasy na hlavě při pohledu na regály supermarketů přetékajícími adventními kalendáři a plastovými vánočními stromečky, ačkoliv Vánoce jsou ještě poměrně daleko?