Recenze na Komiks (i-divadlo.cz)

08. 11. 2018

„První premiérou sezóny KS Aréna charakterizované sloganem Rok rozkvetlých mandragor je černá a absurdní komedie Viliama Klimáčka KOMIKS těžící z prvků popkultury. Text původně vycházel roku 2003 jako komiks na pokračování a je podkladem pro hru tvořenou šesti mikrokomediemi různých žánrů.

Je tu absurdní mikrodrama, erotická konverzačka, psychiatrická přednáška, dialog náctiletých, parodie opery a psychiatrická groteska. Setkáváme se v ní s postavami vyšinutými z bezbřehé svobody a rozvratu hodnot v konzumní době. Premiéra inscenace režírované Tomášem Dianiškou, jejíž ráz naznačuje podtitul „Máte už svého psychiatra?“ měla premiéra 27. října.

Průvodcem děje je bavič (Vojtěch Lipina), jehož každý výstup končí fiaskem. V epizodě TUNEL se převtělí do lékaře pohotovosti přivolaného přesycenými manželi (Šimon Krupa a Zuzana Truplová), kteří touží zakusit klinickou smrt. V epizodě PÉČKO se tatáž dvojice aktérů snaží natočit domácí porno a vyrušuje je při tom jejich dcera (Kristýna Krajíčková). V epizodě MANGA japonský psychiatr (Vojtěch Lipina) vysvětluje před tabulí vliv komiksu na vznik schizofrenie. V epizodě ZKOUŠKA se mladík (Jan Chudý) předvádí před holkou (Kristýna Krajíčková) a spolu plánují loupežné přepadení ženy a zbití bezdomovce. V epizodě PŘEHÁŇKY, parodii opery, surfuje dívka (Tereza Cisovská) po TV kanálech, po úderu blesku z obrazovky vystoupí dr.Aaron Black (Jan Chudý) a slíbí jí splnit každé přání. Děj kruhově uzavírá epizoda RODINA, kde se sejdou u stolu všechny postavy a vůči otci-muži s roztříštěným vědomím (Šimon Krupa) zaujímají různé postoje, nejistotu rozptýlí až psychiatr (Vojtěch Lipina), při tom se osvětlí i souvislosti naznačené v předchozím ději.

Viliam Klimáček (1958) patří mezi nejproduktivnější a nejhranější slovenské dramatiky, s jeho tvorbou jsme se mohli už seznámit na scéně DPB a NDM. Stoupající režisérské hvězdě Tomáši Dianiškovi (1984) KOMIKS skvěle vyhovuje, zaměřuje se totiž na inscenování her obdobného žánru. (Své schopnosti nám ještě předvede v chystaných inscenacích v DPB a Staré Aréně). Text přeložil do češtiny a jednotlivé epizody spojil do kaleidoskopicky hýřivého leporela, které se odvíjí kolem otáčivého trojhranu na scéně navržené Janem Terebou, přičemž se hraje nejen na jevišti, ale i na můstku nad ním, kde se v pravou chvíli objeví panda a hráč na bicí. Expresivní tvary a barvitost popkultury vystihují kostýmy i nápadné paruky Lenky Odvárkové, zdůrazňují ji i kreativní proměny nasvícení a dynamická hudba Sebastiana Langa.

Dialogy prostoupené černým i absurdním humorem zpravidla ústí do překvapivé pointy a jsou výzvou k rozvinutí komediálního potenciálu každého z herců. Největší proměnlivost poloh v mužské části obsazení předvádí Vojtěch Lipina, hlasově, mimicky i gesticky přesvědčivý jako ztrémovaný bavič, roztřešený profesorský popleta i věcný, trochu cynický lékař. Šimon Krupa zaujme jako domýšlivý pozérský zbohatlík, papučový podnikavec i psychicky narušený muž, nepřehlédnutelný Jan Chudý je stejně přesvědčivý jako bohorovný týnejdžr i ďábelský svůdce. Múzou komedie políbená Zuzana Truplová je schopna se k nepoznání proměnit ze znuděné paničky do domácí puťky, Kristýna Krajíčková je tu jednou jako rodiče přehlížející dcera, pak živelná, provokující holka, nakonec se převtělí do agresivní halucinace. Tereza Cisovská přesně ztělesňuje typ snivé naivky schopné udělat cokoli, aby prožila aspoň chvilku slávy.

Kaskáda mikrokomedií KOMIKS se ukázala být právě tou látkou, na níž se mohou herci -k rozjaření publika- naplno vyřádit a dokonale odreagovat. Výstřední, třeštivě zábavné příběhy o vyšinutých lidech lze vnímat i jako satirickou komedii, groteskní obraz současné společnosti plné těch, kteří nevědí, co si počít sami se sebou a jak naložit se svobodou bez hranic. A tak horečně hledají náhražky životní náplně v konzumu všeho druhu – v honbě za extrémními zážitky, ve zvěcnělém sexu, pokleslé kultuře, nesmyslném násilí, ve snaze stát se celebritou. Kdo by se z toho všeho nakonec nezbláznil?!“

Milan Líčka, i-divadlo.cz, 8. 11. 2018

Zahájení sezóny na Kuřím rynku

9. 7. 2024

Aréna se opět vrací na Kuří rynek, aby se společně s vámi 29. a 30. srpna rozloučila s létem pod širým nebem. Letos vás srdečně zveme na reprízu naší divácky oblíbené české klasiky – U snědeného krámu! Vstup na tuto akci je zdarma a k dispozici bude cca 100 míst k sezení (bez možnosti předchozí rezervace), čili kdo dřív přijde, ten sedí. A aby vám zábava lépe ubíhala, spojili jsme se s vyhlášeným koktejlovým barem Modrá myš, ...

Otevírací doba pokladny během letních prázdnin

24. 6. 2024

Vážení diváci, rádi bychom vás informovali, že od úterý 25. června bude pokladna uzavřena. Předplatné na Rok plný krás a ošklivostí a od srpna i lístky na září budete moci pořizovat online u nás na webu, anebo na pobočkách OstravaINFO a Colosseum ticket. Přestože bude pokladna zavřená, i přes léto samozřejmě můžete psát na email pokladna@divadloarena.cz nebo volat na tel. 602 702 120 (od 10 do 15 hod.) a v případě potřeby si domluvit osobní návštěvu (jen prosí...