Cholinova chovna na Noci divadel

překlad básní a dramaturgie: Tomáš Vůjtek
režie: Ivan Krejčí
scéna a kostýmy: Milan David
hudba: Lefineser a kolektiv
Nejbližší představení
Nejsou žádná plánovaná představení.

Třetí listopadová sobota u nás již dlouhá léta znamená jediné – jsme součástí Noci divadel!

Akce symbolickým i praktickým způsobem propojuje divadelní scény všech velikostí napříč Evropou. Dnes už European Theatre Night znamená zavedenou událost pečlivě vyznačeno u v notýscích všech nadšenců do divadla. Málokdo ovšem ví, že první Noc divadel uspořádala v Chorvatsku roku 2013 dvě malá divadla a to zcela bez ambicí podmanit si kontinent. Tato noc pro nás znamená báječnou příležitost uvést lahůdku, která se v programu Komorní scény Aréna běžně neobjevuje!

Podtitul letošní Noci divadel zní HOŘÍ a my se rozhodli vypálit červy undergroundovým kabaretem Cholinova chovna. Prostřednictvím veršů ruského básníka, disidenta a legendy moskevského undergroudu Igora Sergejeviče Cholina vás vezmeme na mrazivý výlet do šedi baráků moskevského předměstí a bezútěšné sovětské reality padesátých let. Charakteristickými básněmi plnými sebeironie se Cholin snaží vypořádat s totalitou a životní vyhlídkou bez pointy.

Igor Cholin je dnes vnímán jako vůdčí postava liazonovské školy. Ta od padesátým let sdružovala protirežimní básníky a další umělce. Za komunistického režimu byly oficiálně publikovány pouze jeho básně pro děti, u nás bylo jeho dílo poprvé vydáno až na sklonku roku 2012. Jedním z překladatelů a popularizátorů díla Igora Cholina u nás je náš dramaturg Tomáš Vůjtek a tím se vysvětluje, proč uvidíte
a uslyšíte právě to, co uvidíte a uslyšíte. Tomášem Vůjtkem sestavené pásmo Cholinových básní režíroval umělecký šéf Arény Ivan Krejčí a živě ho uvedeme teprve podruhé (a možná taky naposledy).

Představení živě doprovodí kapela Lefineser, nejlepší předkapela špatných kapel vůbec. Hudební těleso kolísavé kvality s překvapivým žánrovým rozptylem prorůstá uměleckým souborem Komorní scény a nejednoho muzikanta již budete znát z našich inscenací.

Cholinova chovna jsme poprvé uvedli on-line během uzávěry divadel v důsledku pandemických restrikcí. Online stream inscenace byl jedním z těch, za jejichž „mimořádnou uměleckou kvalitu“ jsme v podivném
roce 2021 obdrželi od Moravskoslezského kraje Cenu Jantar.

A nejlepší na konec: vstup je zdarma, ale REZERVACE nutná!

➔ více
Obsazení:
Jakub Tichý, j.h., Michal Čapka, Jan Chudý, Zuzana Truplová, Milan Cimerák, Tereza Cisovská, Vlastimil Burda, Viktória Pejková, j.h., Jan Lefner, Václav Haiker, j.h., Viktor Kosinski, j.h., Filip Klega, j.h.
thumbnail
Nejbližší představení
Nejsou žádná plánovaná představení.
Délka představení
65 minut