Dita Pepe - Divadelní plakát

Výstava fotografií
7.11. 2019

Nejbližší představení

čtvrtek 7. listopad 2019 17:00 -- 20:00
VERNISÁŽ VÝSTAVY
0 Kč

Dita Pepe – česká fotografka, pedagožka. Vnímá fotografii jako způsob komunikace a terapie. Od roku 2003 vyučuje portrétní fotografii na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Ve své práci otevírá otázky sociální tématiky, identity, genderu. Za cyklus autoportrétů obdržela vg roce 2012 cenu odborné veřejnosti Osobnost české fotografie. Ve spolupráci s knižní dokumentaristkou a nakladatelkou Bárou baronovou vznikly další oceněné projekty. Kniha Slečny o neprovdaných ženách byla oceněna na Nejkrásnější české knize roku 2012. Kniha s tématikou sebepřijetí Měj ráda sama sebe v mezinárodní soutěži ABW získala ocenění Nejlepší fotografická kniha 2014. A v roce 2016 cenu Magnesia Litera získala kniha Intimita. Od roku 2018 pracuje na své doktorantské práci na UTB ve Zlíně o hledání hranic lásky a od téhož roku navázala spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

 

Série fotografií pro činohru národního divadla navazuje formou na mou dřívější práci s názvem autoportréty, na které průběžně pracuji od roku 1999. Jedná se o inscenované portréty, kde vedle typologie člověka hraje důležitou roli signifikantní prostředí portrétovaných, jejich výraz, postoj, autentické oblečení i pohled do objektivu.

 

Prvotní impuls tohoto projektu vzešel z hledání vlastních životních hodnot. Během této práce, díky kontaktům s lidmi i třeba z odlišných kultur, jsem získala povědomí o více způsobech, jak na život nahlížet. Uvědomovala jsem si, jak nové poznání formuje moje vnímání sebe sama a jak rozvíjí mou schopnost tolerance a empatie. Vycházela jsem z pocitu, že vše kolem nás je relativní a rychle se mění nebo se může změnit. Zatímco vztahy v rodině mohou být narušeny, v přátelství můžeme pocítit opravdové propojení.

 

Práce pro národní divadlo vychází z námětu připravovaných her, o kterých jsem se snažila dozvědět co nejvíce, abych pak na základě konkrétních informací stylizovala herce i sebe. Na fotkách mohu ztvárňovat postavu dané divadelní hry, ale i zastupovat diváka, který se při sledování představení do hry vžije.

 

Velkou inspirací mi byl interiér nové scény, estetika 70. a 80. let, tedy doba mého dospívání.

 

Vážím si volnosti a důvěry, kterou jsem při práci na fotografické sérii pociťovala. Upřímně děkuji všem, kteří se se mnou na projektu podíleli.

 

Dita Pepe

 

198
Dita Pepe - Divadelní plakát