Ocenění z Českého Těšína

12. 11. 2018

Náš soubor byl i letos pozván na mezinárodní Festival divadel Moravy a Slezska, který se již po osmnácté konal v Těšínském divadle v Českém Těšíně, přičemž letos jsme se zúčastnili s inscenací Chacharije, která měla premiéru v loňské sezóně a od té doby patří k hitům našeho repertoáru.

 

Odborná porota i diváci shlédli deset soutěžních představení v provedení divadelních souborů z Moravy, Slezska, Polska a Slovenska.

 

O ocenění rozhodovala odborná porota, která letos pracovala ve složení Lidia Chrzan-Pochroń, Janusz Legoń, Ivan Misař, Simona Nyitrayová a Ladislav Vrchovský.

 

Dle jejího sdělení „tvůrci jednotlivých inscenací reflektovali nejen existenci závažných společenských a historických témat, ale i oprávněnou diváckou potřebu a poptávku po oduševnělé a vkusné zábavě. Stranou nezůstala ani divadelní tvorba určená dětem a mládeži.“

 

Porota vnímala jako obtížný úkol vybrat mezi mnoha vynikajícími výkony ve všech složkách soutěžních inscenací ty, kterým udělí ceny. Proto se nakonec rozhodla pro udělení nejen hlavních cen, ale také pro udělení řady dalších ocenění.

 

Na 18. ročníku tohoto festivalu tak získal Josef Kaluža cenu Za herecký výkon v roli Ferdy Prokopa v inscenaci Chacharije a tato inscenace byla oceněna i Cenou studentské poroty.

 

http://www.tdivadlo.cz/aktuality

 

22.3.2018
Narodila jste se a strávila dětství v Bratislavě – nevadila vám později ta jazyková odlišnost v profesi? „Matka byla Slovenka, ale otec Čech, takže jsme hodně jezdili za babičkou do Prahy a mluvili česky docela dobře. A když se naši rozvedli, to mně bylo...
644
Chacharije
20.3.2018
Proč jste se rozhodli vrátit k tématu brenparťáků a dalších postav té doby? „Protože nám přišlo, že doba 30. let, doba hospodářské krize, má pořád ještě potenciál pro základní výzkum ostravské psýchy (smích). A že by se spektrum ostravských postav a příběhů...
643
Chacharije
Ocenění z Českého Těšína