Úspěch v soutěži divadelní fotografie

15. 5. 2018

Komorní scéna Aréna zaznamenala další celorepublikový úspěch.

Fotograf Radovan Šťastný se se svou fotografií na plakát k inscenaci KSA Slyšení stal jedním z oceněných na Přehlídce současné divadelní fotografie 2018, respektive získal třetí místo v kategorii Portrét v roli. Odůvodnění poroty znělo: „Za imaginativní přesah figury do světa fantazie.“

Radovan Šťastný se stal jediným mimopražským oceněným tvůrcem.

Radovan Šťastný fotí plakáty pro Komorní scénu Aréna od roku 2011 a spolu s fotografem Romanem Poláškem a grafičkou Alenou Srokovou stojí za vizuální stránkou prezentace divadla.

Oceněná fotografie parafrázuje známý dobový snímek, portrét Adolfa Eichmanna ze soudu v Izraeli, kde se sluchátky na uších sleduje proces.

Soutěžní Přehlídka současné divadelní fotografie je prezentací výsledků a samostatnou částí výstavy Česká divadelní fotografie 1859 – 2017. K jejímu uspořádání vedla její organizátory „snaha zvýšit povědomí o svébytném a poněkud opomíjeném uměleckém druhu. Cílem přehlídky je prostřednictvím oceněných fotografií ´podat zprávu´ o současném divadle v České republice a o současné divadelně-fotografické tvorbě s ambicí aktivizovat divadelně-fotografickou obec a vytvořit prostor pro odbornou reflexi tvorby.“

Soutěže se zúčastnilo 121 tvůrců se 1 348 fotografiemi, pořízenými v letech 2015–2017, a to ve dvou kategoriích: Profesionální (Inscenace a Portrét v roli) a Studentské (Volné téma s divadelní tematikou). Odborná pětičlenná porota, reprezentující umělecké profese teoreticky i prakticky spjaté s divadlem (předseda fotograf Josef Ptáček, teatroložka Anna Hejmová, režisérka Kamila Polívková, fotograf Jaroslav Prokop a teatrolog Ondřej Svoboda) udělila v každé z kategorií tři hlavní ceny a několik čestných uznání.

Tato soutěž proběhla v České republice poprvé a pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších fotografií od čtyřiceti tvůrců.

Na výstavě Česká divadelní fotografie lze nalézt originály unikátních a dosud nepublikovaných hereckých portrétů z poloviny 19. století, nejrůznější historické fotografie z divadelního prostředí, glamour portréty z Atelieru Langhans, nebo umělecky cenné fotografie meziválečné avantgardy. Poválečné období divadelní fotografie reprezentují osobnosti jako Václav Chochola, Josef Koudelka, Jaromír Svoboda, Jaroslav Krejčí a další. První souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí tak představuje různé podoby divadla a jeho proměny v uplynulých téměř sto padesáti letech. Výstava zároveň přináší zajímavý a neotřelý vhled do dějin českého divadla prostřednictvím jeho fotografií.

 

Úspěch v soutěži divadelní fotografie