Katowické divadlo v Aréně

3. 4. 2013

Ve čtvrtek 18. dubna 2013 v 19 hodin nabídne Komorní scéna Aréna mimořádnou příležitost shlédnout představení polských divadelníků, jelikož zde bude hostovat Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego z Katowic s představením Manželské vraždění (MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE).

Hru francouzského spisovatele, dramatika a režiséra Érica-Emmanuela Schmitta na prknech katowického divadla inscenoval Grzegorz Kempinsky, režisér úspěšné Plešaté zpěvačky, která měla v Komorní scéně Aréna premiéru loni v listopadu.

Manželské vraždění nabízí výjimečnou možnost shlédnout inscenaci v polském jazyce doplněnou českými titulky, kterou jistě ocení i polsky hovořící diváci.

Protože katowičtí divadelníci odehrají pouze jedno představení a kapacita sálu je omezena, doporučujeme zajistit si vstupenky co nejdříve.


Manželské vraždění - komorní tragikomedie rozkrývá krizi současného manželství v brilantním dialogu dvou hlavních postav. Manžel Gilles se po záhadném úrazu hlavy a ztrátě paměti vrací z nemocnice, manželka Líza se mu snaží pomoci a připomíná mu jejich dosavadní život. Postupně vycházejí najevo překvapivé okolnosti a divák sleduje se zatajeným dechem měnící se Líziny výpovědi a nové a nové verze jejich minulosti.

Eric-Emmanuel Schmitt se narodil v roce 1960 a vyrostl v Lyonu a poté vystudoval filosofii na prestižní École normale supérieure v Paříži. Absolvoval prací Diderot et la métaphysique, za kterou obdržel doktorát filosofie v roce 1987. Tři roky učil v Cherbourg-Octeville a na univerzitě v Chambéry. Od devadesátých let minulého století se věnuje už jen literatuře. Vyrůstal v ateistickém prostředí, nicméně po mystickém zážitku v alžírské poušti se stal věřícím. V roce 2008 přijal belgické občanství a žije v Bruselu. Několikrát obdržel prestižní francouzská divadelní ocenění, Moliérovu cenu a Grand Prix du Théâtre.
Jeho knihy byly přeloženy do 43 jazyků a ve více než 50 zemích jsou pravidelně hrány jeho hry.
Petits crimes conjugaux (2003) česky Manželské vraždění do češtiny přeložil Michal Lázňovský.

Režisérem této inscenace je Grzegorz Kempinsky, který v letošní sezóně v Komorní scéně Aréna nastudoval diváky i kritikou oceňovanou inscenaci Plešaté zpěvačky.


TEATR ŚLĄSKI IM. ST.WYSPIAŃSKIEGO KATOWICE

Éric-Emmanuel Schmitt

MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE

Překlad do polštiny: Barbara Grzegorzewska
Režie: Grzegorz Kempinsky
Scéna a kostýmy: Barbara Wołosiuk

Hrají:
Lisa: Ewa Kutynia
Gilles: Marcin Szaforz

Premiéra inscenace se odehrála na jevišti Komorní scény Teatru Śląskiego 4. 3. 2011.

Představení trvá 1 hod. 15 min. s přestávkou.


Alice Taussiková, PR KSA
 

Katowické divadlo v Aréně