Ohlédnutí za Cenami Alfréda Radoka

14. 3. 2013

Komorní scéna Aréna původně vstupovala do klání o prestižní Ceny Alfréda Radoka se dvěma nominacemi.
Inscenace hry Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího byla nominována v kategorii Inscenace roku a Alena Sasínová-Polarczyk za roli Ony ve stejné inscenaci v kategorii Ženský herecký výkon.
Nakonec se během nedělního slavnostního večera v Divadle v Dlouhé Aréna dočkala ocenění zcela jiných. Za inscenaci S nadějí i bez ní obdržel zvláštní cenu Hvězd na vrbě autor hry a dramaturg KSA, Tomáš Vůjtek. Cena Hvězd na vrbě je zvláštní cena poroty pro dílo, které mělo svou premiéru dříve, než v roce, za nějž se ceny udělují, ale mnoho kritiků mu dalo svůj hlas. Cena Hvězd na vrbě nese jméno podle inscenace brněnského HaDivadla, která ji získala jako první. Kromě této inscenace dostal tuto cenu už jen Vladimír Morávek za svůj čechovovský cyklus a třetím držitelem se tak stal letos Tomáš Vůjtek za hru S nadějí i bez ní. Přestože v Aréně měla hra premiéru loni, díky scénickému čtení právě na prknech Divadla v Dlouhé se tento text objevil na veřejnosti již v roce 2010.
V kategorii Inscenace roku Aréna nakonec nominaci neproměnila, nicméně velkým úspěchem nejmenšího ostravského divadla je, že skončilo s počtem 11 hlasů na 3. místě.
Alena Sasínová-Polarczyk získala s počtem 14 hlasů 2. místo v kategorii Ženský herecký výkon hned po vítězné Ivaně Hloužkové se 16 hlasy.

V kategorii Divadlo roku s počtem 13 hlasů skončila KSA na 4. místě.

V dramatické soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2012,
získal 3. místo Tomáš Vůjtek s divadelní hrou Slyšení.

Ceny Alfréda Radoka uděluje každoročně Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont.
Cena Alfréda Radoka, cena kritiky za inscenaci roku, byla poprvé udělena za rok 1992. Byla to po roce 1989 první z uměleckých cen svého druhu (Ceny Thálie byly poprvé udíleny o rok později, další příbuzné ceny až v dalších letech). Ceny za ostatní kategorie jsou udělovány od roku 1995.
Komorní scéna Aréna tato ocenění již jednou získala, v roce 2003 bylo jako nejlepší inscenace roku zvoleno Psí srdce v režii Sergeje Fedotova a Michal Čapka dostal za roli Psa Cenu Alfréda Radoka v kategorii Mužský herecký výkon. Tomáš Vůjtek získal za hru S nadějí, i bez ní 2. místo (první tehdy nebylo uděleno) v dramatické soutěži o cenu Alfréda Radoka.
Letos o tomto ocenění rozhodovalo 78 kritiků a publicistů v anketě časopisu Svět a divadlo.Každý kritik může uvést až tři nominace v každé z kategorií. Vítěz je vyhlášen na základě prostého součtu hlasů v jednotlivých kategoriích.

Alice Taussiková, PR KSA

http://www.cenyradoka.cz/

 

Ohlédnutí za Cenami Alfréda Radoka