Komorní scéna Aréna veze do Prahy příběh Josefy Slánské

5. 4. 2012

Komorní scéna Aréna veze do Prahy příběh Josefy Slánské


Nejmenší ostravské divadlo, Komorní scéna Aréna, bude opět hostovat v Praze. Tentokrát je to v rámci přehlídky České divadlo, kdy odehraje inscenaci S nadějí, i bez ní, která měla českou i světovou premiéru letos v lednu.
Hru S nadějí, i bez ní napsal dramaturg Arény Tomáš Vůjtek podle knihy vzpomínek Josefy Slánské, vdovy po popraveném někdejším tajemníkovi KSČ, Rudolfu Slánském. Ve Zprávě o mém muži se Josefa Slánská pokusila očistit jméno svého manžela, který skončil coby oběť vykonstruovaných politických procesů, jež však sám původně připravoval.
Hra Tomáše Vůjtka i inscenace Ivana Krejčího jsou reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo našich moderních dějin vůbec, neboť je dovedena až do devadesátých let minulého století. Tato reflexe je ale vedena s humorem, který je často sarkastický, místy i hodně černý, a dává tak možnost vymezit se k situacím, které se před diváky odehrávají.
Hra S nadějí, i bez ní se v soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2009 umístila na druhém místě (první místo nebylo uděleno) a je hereckým koncertem Aleny Sasínové-Polarczyk, pro niž tento text vlastně vznikl.
Komorní scéna Aréna se představí s inscenací S nadějí, i bez ní v neděli 15. dubna 2012 v 19:00 hod v Divadle pod Palmovkou.


Režie: Ivan Krejčí
Scéna a kostýmy: Milan David
Hudba: Nikos Engonidis
Dramaturgie: Tomáš Vůjtek
Hrají: Alena Sasínová - Polarczyk, Marek Cisovský, Albert Čuba, Petra Kocmanová, Zuzana
Truplová, Vladislav Georgiev, René Šmotek, Michal Moučka


 

Komorní scéna Aréna veze do Prahy příběh Josefy Slánské