Blecha na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové

29. 6. 2012
Inscenace hry Blecha americké autorky Naomi Wallace byla vybrána pro prestižní festival Divadlo evropských regionů. Ten se každoročně, letos již po osmnácté, koná v Hradci Králové. Hlavním pořadatelem je Klicperovo divadlo z Hradce Králové a účastní se ho soubory z dvanácti zemí.

Pro letošní ročník si pořadatelé vybrali i inscenaci Komorní scény Aréna Blecha, kterou se souborem nazkoušel režisér Peter Gábor a u nás dosud neuvedená hra měla premiéru v listopadu 2011.

Za roli Paní Snelgravové se dostala její představitelka Alena Sasínová-Polarczyk do nejužší nominace na Cenu Thálie za rok 2011.

Příběh Blechy nás zavádí do Londýna roku 1665, kdy ve městě vrcholí morová epidemie. Bohatý manželský pár, jehož služebnictvo na mor zemřelo, byl odsouzen k měsíční karanténě ve svém domě. Nyní zbývají pouhé tři dny a nedobrovolní vězni budou moci opět ven. Jenže právě v tu chvíli se v domě objeví nezvaní hosté – uprchlý námořník a tajemná mladá dívka. A tak morová stráž přinutí nesourodou čtveřici, aby v domě zůstala dalších 28 dní, tak jak to
vyžadovaly tehdejší zákony. Společenské rozdíly pomalu berou za své a postavy postupně odhalují svá tajemství.
Naomi Wallace Blechu napsala s osobitým humorem, básnickou metaforou a současným jazykem, který historicky pevně ukotvený příběh nenásilně aktualizuje.

Naomi Wallace (1960) je americká dramatička, scenáristka (cenami ověnčený film Lawn Dogs z roku 1997) a básnířka. Svou první hru napsala až ve dvaatřiceti, do té doby psala poezii.
Ve svých hrách se vyjadřuje ke stavu současného světa a nijak neskrývá své levicové vidění. Kritizuje americkou zahraniční politiku, bojuje za lidská práva a angažuje se v obraně palestinských zájmů na Blízkém východě.
Hrdinové jejich her bývají velmi mladí, dokonce i v dětském věku, přesto jednají překvapivě moudře a jejich postoje jsou nezvykle statečné.
Naomi Wallace je autorkou velmi ceněnou a úspěšnou. Její hry jsou uváděny v USA, v Evropě i na Blízkém východě. Hra Blecha (v originále One Flea Spare) získala v roce 1996 hned několik prestižních ocenění.

Inscenace Blecha ostravské Komorní scény Aréna je zařazena na program festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové na sobotu 23. června 2012 ve 22:00 hodin ve Studiu Beseda.


 

Blecha na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové